آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

سوال حقوقی و پرسش و پاسخ شرکت ها و حقوق تجارت

سوالات شرکت ها و حقوق تجارت خود را از ما بپرسید

اگر شما ازطرف شخصی که زیر صورتجلسه را امضا کرده وکالت در امضای اوراق داشته باشید می توانید در اداره ثبت شرکتها به وکالت از موکل اقدامات قانونی انجام دهید .

اصولاً خیر‌. علیه مدیران شرکت در فرضی می‌توان نسبت به بدهی شرکت، طرح ادعا نمود که مدیران آن شرکت با توافق خود یا بنا به الزامات قانونی (همانند ماده ۱۹ قانون صدور چک یا دیگر مسئولیت های تضامنی) ضامن بدهی ها و تعهدات شرکت شده باشند یا با حکم مرجع قضایی مسئولیت شخصی آنان در ورود خسارت، اثبات شده باشد.

اگر در اساسنامه شرکت این وضعیت پیش بینی شده باشد بله

اگر بین شما و مشتری و بین شما و کارخانه دار ، هیچ گونه قرارداد و تعهدی که آنها را ملزم به رعایت حق شما (تحت عنوان حق بازاریابی یا عناوین دیگر همانند واسطه‌گری و دلالی و...) کرده باشد منعقد نکرده باشید کار خاصی از دیدگاه قانونی نخواهید توانست انجام دهید.

خیر. برابر قانون، شخصیت و اموال شرکت ها مستقل از شخصیت وا موال مدیران آنها است بنابراین نمی توان حکمی که علیه شرکت برای پرداخت خسارت صادر شده است را علیه مدیران شرکت و اموال آنها اجرا نمود.

خیر. مدیر عاملی هم زمان در دو شخص حقوقی امکان پذیر نیست.

خیر. برابر ماده 132 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مدیر عامل و اعضای هیات مدیره شرکت سهامی حق گرفتن وام و اعتبار از شرکت متبوع خود را ندارد.

بله. برابر ماده 276 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت سهامدارانی که حداقل یک پنجم سهام شرکت را دارا باشند می تواند به نام شرکت علیه عضو هیات مدیره یا مدیر عاملی که به شرکت خسارت وارد کرده طرح دعوا کنند.

دعوا علیه شرکت های ورشکسته و منحله باید به طرفیت مدیر تصفیه شرکت مطرح گردد بنابر این شما باید ببینید مدیر تصفیه شرکت چه کسی است و دعوا را علیه مدیر تصفیه مطرح نمایید.

خیر. فروش سهام عدالت که بوسیله دادگاه توقیف می شود قانونا باید از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، انجام گردد.

سهام عدالت تا حدی که آزاد می شود قابل توقیف بوسیله دادگاه می باشد

اگر در اساسنامه شرکت این وضعیت پیش بینی شده باشد بله

اگر طلبکار با حکم دادگاه برای وصول طلب اقدام کرده بهتر واریز از طریق اجرای احکام دادگاه باشد اما اگر برای وصول طلب با مدیر تصفیه توافق انجام داده بهتره واریز به همون حسابی باشه که در توافقنامه بینشون اومده

بطور کلی، ختم تصفیه به این ترتیب است که بعد از پرداخت همه بدی ها و وصول همه طلب ها مدیر تصفیه حساب های شرکت در حال تصفیه رو می بنده و از طریق انتشار آگهی در روزنامه رسمی ختم تصفیه را اعلام می کنه.

پس از تایید اداره تعاون برای انجام انحلال شرکت بایستی از اداره امور مالیاتی طبق ماده ۱۱۴ قانون مالیات های مستقیم جهت تنظیم اظهارنامه مالیاتی انحلال شرکت و تعیین مدیر تصفیه اقدام شود. سپس مجمع عمومی فوق العاده صاحبان جهت انحلال شرکت برگزار و آگهی انحلال شرکت در روزنامه رسمی منتشر گردد. پس از انحلال، مدیر تصفیه باید نسبت به وصول مطالبات و پرداخت بدهی ها و تعیین تکلیف اموال شرکت اقدام نماید. پس از اینکه همه بدهی ها پرداخت و همه مطالبات وصول و همه اموال ، تعیین تکلیف شد مدیر تصفیه باید برای اعلام ختم تصفیه اقدام کند.

شرکت مسئولیت محدود اصولا بر اساس توافق شرکا اداره می شود و در اساسنامه آن می توان تا جایی که خلاف قانون نباشد شرط کرد که کیفیت اداره شرکت چگونه باشد. اما این شرط که مدیرعامل شرکت ، هیچگونه اختیار و مسئولیتی نداشته باشد در برابر کسانی که طرف معامله شرکت می شوند و در برابر اشخاص ثالث، اعتبار ندارد.

کارمند دولت نباشید. ممنوع از فعالیت های تجاری نشده باشید. ممنوعیت مالیاتی نداشته باشید. کسب و کار یا شرکتی داشته باشید که مجاز به تجرت و بازرگانی باشد. در سامانه هوشمند صدور کارت بازرگانی اقدام به ثبت نام و درج مدارک و اطلاعات لازم برای صدور کارت بازرگانی کنید

در شرکت با مسئولیت محدود، اساساً، سهم الشرکه را نمی توان به دیگری واگذار کرد، مگر با رضایت سه چهارم شرکاء که اکثریت عددی هم داشته باشند.

در شرکت با مسئولیت محدود، تقسیم سود، عموماً بر مبنای نسبت سهم الشرکه شرکاء انجام می پذیرد و انتخاب روش های دیگر برای تقسیم سود، برابر توافق شرکای شرکت، ممنوع نشده است.

در شرکت سهامی خاص، نقل و انتقال سهام از طریق اسناد عادی و با ثبت در دفتر نقل و انتقال سهام شرکت انجام می شود.

سهام عدالت را بابت بدهکاری افراد، اصولاً میشه توقیف کرد اما در نظر داشته باشید که چون سهام به صورت قسطی از طرف دولت به مردم داده شده و الان در وثیقه دولت هست تا قبل از خارج شدن سهام عدالت از وثیقه دولت، نمیشه سهام عدالت افراد را بابت بدهی آنها توقیف و بازداشت کرد. سود سهام عدالت ، البته در قبال بدهی افراد، قابل بازداشت و توقیف هست

۱- نام کشورها ۲- نشان های نظامی کشورها ۳- پرچم کشورها ۴- نشان های ملی کشورها ۵- نام اختصاری کشورها همانند IRA و USA ۶- حروف اول نام ها یا نشان های رسمی یک کشور ۷- نام و نشان سازمان های بین المللی همانند نشان سازمان ملل متحد ۸- نام و نشان سازمان ها یا معاهدات جهانی همانند نام معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای 9-نام استان ها و شهرهای کشور ۱0- نام ها و نشان های غیراخلاقی و توهین آمیز و نژادپرستانه

شرکت سهامی از تاریخ تصویب اساسنامه و انتخاب مدیران و بازرسان در مجمع عمومی موسسین و اعلام قبولی سمت ها توسط مدیران و بازرسان تشکیل شده محسوب می شود.

دفاتر تجاری تاجر بر تاجر دیگر در صورتی که دعوا ناشی از معاملات تجارتی باشد و دفاتر منطبق با مقررات قانونی تنظیم شده باشد به نفع تاجر قابلیت استناد دارند.

مجمع عمومی عادی در شرکت ها،صلاحیت بررسی کلیه امور شرکت را دارد به جز آنچه که در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده و یا موسس است.

تقویم نکردن یا عدم تصریح میزان تقویم سهم الشرکه غیر نقدی در اساسنامه ،سبب بطلان است. و تقویم غیر واقعی آورده های غیر نقدی ، برای شرکایی که در تقویم مشارکت داشته اند ،در مقابل ثالث مبنی بر پرداخت تفاوت قیمت واقعی و قیمت تقویم شده، مسئولیت تضامنی ایجاد می شود.

تمامی تصمیم گیری ها در شرکت تضامنی به اتفاق آرا صورت می گیرد.

تصفیه اختصاری زمانی پیش می آید که دارایی تاجر فقط محدود به مستثنیات دین باشد که اگر بستانکاران ظرف ده روز از انتشار آگهی درخواست اجرای تصفیه عادی را ننمایند و هزینه آن را نپردازند جریان ورشکستگی پایان می یابد.و حالت دوم وقتی است که دارایی تاجر از مستثنیات دین بیشتر است ولی برای پرداخت هزینه ورشکستگی کافی نیست.

تصفیه عادی طریق معمول و عادی تصفیه است که شامل آگهی دعوت از بستانکاران، تشخیص مطالبات، فروش اموال از طریق مزایده، تقسیم حاصل فروش میان طلبکاران و نهایتا ختم ورشکستگی می باشد.

ثبت شرکت های تجاری در حقوق ایران الزامی است. اما از شرایط ایجاد شخصیت حقوقی و تشکیل شرکت نیست.

دفتر دارایی دفتری است که در آن صورت جامعی از کلیه دارایی منقول و غیرمنقول تاجر و دیون و مطالبات سال گذشته تاجر در آن ثبت و امضاء می شود. زمان تنظیم دفتر دارایی هر ساله و تا پانزدهم فروردین سال بعد است و جایگزین کنونی آن ترازنامه است.

در صورت مفقود کردن دفاتر تجاری توسط تاجر ورشکسته ،به موجب حکم دادگاه ورشکستگی به تقلب او اعلان خواهد شد.

رئیس هیات مدیره توسط هیات مدیره انتخاب می شود. و از اعضای خود هیات مدیره می باشد. و حتما باید شخص حقیقی باشد مدت ریاست او نیز نباید بیش از مدت عضویت وی در هیات مدیره باشد.

شرکت سهامی ممکن است در اثر ورشکستگی، انقضای مدت شرکت،صدور حکم قطعی دادگاه،انجام موضوع شرکت یا غیرممکن بودن انجام آن ویا به تصمیم مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام، منحل شود.

طلبکاری که به موقع اعلام طلب نکرده است نسبت به عملیات، تشخیص ها و تصمیماتی که راجع به تقسیم وجوه قبل از آمدن او به عمل آمده، حق اعتراض ندارد و تنها می تواند با اعلام طلب خود در تقسیماتی که ممکن است بعدا به عمل آید جزء غرما محسوب شود.

برای تشکیل و رسمیت جلسات هیات مدیره حضور بیش از نصف اعضای هیات مدیره لازم است و تصمیمات باید با اکثریت آراء حاضرین اتخاذ گردد. و در صورت تساوی ، دسته ای که رئیس هیات مدیره خود جزء آن است ، تفوق می یابد . مگر اینکه در خصوص نصاب رای گیری در اساسنامه شرکت اکثریت بیشتری مقرر شده باشد.

از جمله شرایط عضویت در هیات مدیره شرکت سهامی می توان به ، داشتن اهلیت ،سهامدار شرکت بودن و نداشتن محرومیت ها و ممنوعیت های قانونی اشاره کرد. همچنین اعضای هیات مدیره می توانند از اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند که در این صورت باید یک نفر به عنوان نماینده شخص حقوقی جهت انجام وظایف مدیریتی معرفی شود.

مطابق ماده 112 لایحه اصلاحی قانون تجارت در صورتی که بر اثر فوت یک یا چند نفر از مدیران ، تعداد اعضای هیات مدیره از حداقل تعیین شده در قانون کمتر شود اعضای علی البدل به ترتیب مقرر در اساسنامه و یا به ترتیب مقرر توسط مجمع عمومی ، جای آنها را خواهند گرفت.

هر یک از مدیران شرکت سهامی باید مقدار سهامی را که در اساسنامه شرکت مقرر شده دارا باشند. این تعداد سهام نباید از مقدار سهامی که به موجب اساسنامه جهت دادن رای ضروری است کمتر باشد. سهام وثیقه در واقع تضمین خساراتی است که ممکن است از تقصیرات مدیران ،منفردا و مشترکا به شرکت وارد شود. این سهام مزبور سهام بانام بوده و غیر قابل انتقال می باشد.

مطابق مواد 142 و 143 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، اعضای هیات مدیره شرکت سهامی در برابر هرگونه قصور و سهل انگاری خود و دیگر اعضاء که منجر به ورود خسارت به شرکت شود منفردا و مشترکا در مقابل سهامداران و اشخاص ثالث، مسئول هستند.

هیات مدیره شرکت تعاونی مکلف است فردی را از بین اعضای شرکت تعاونی و یا خارج از آن ،برای مدت 2 سال به عنوان مدیر عامل شرکت انتخاب نماید.

مدیر عامل که یکی از اعضای اداره کننده امور شرکت تعاونی است باید مطابق ماده 38 قانون بخش تعاونی اقتصاد واجد شرایط زیر باشد: 1.تابعیت جمهوری اسلامی ایران. 2.ایمان و تعهد عملی به اسلام. 3.دارا بودن اطلاعات یا تجربه لازم برای انجام وظایف متناسب با تعاونی. 4.عدم ممنوعیت قانونی و حجر. 5.عدم عضویت در گروه های محارب و عدم ارتکاب جرائم ضد امنیت و جعل اسناد. 6.عدم سابقه محکومیت ارتشاء،اختلاس،کلاهبرداری، خیانت در امانت، تدلیس ،تصرف غیر قانونی در اموال دولتی ،ورشکستگی به تقصیر و تقلب.

تحدید اختیارات مدیر شرکت تضامنی ممکن است از طریق اساسنامه شرکت و یا توافق جداگانه صورت گیرد. محدود کردن اختیارات مدیر شرکت تنها در صورتی در مقابل اشخاص ثالث معتبر است که در اساسنامه شرکت، درج شده باشد در غیر این صورت فقط در رابطه ی مدیر با شرکا اعتبار دارد و در برابر ثالث، معتبر نیست.

مدیر عامل شرکت سمتی مباشرتی دارد؛مدیر عامل حق ندارد وظایف خود را از طریق دیگران به انجام برساند لذا اصولا مدیر عامل حق توکیل به غیر را ندارد مگر اینکه در اساسنامه شرکت حق توکیل به وی داده شده باشد.

ورشکستگی شرکت ملازمه قانونی با ورشکستگی شرکا ندارد؛ علی الاصول ورشکستگی هر یک بر دیگری تاثیری ندارد مگر اینکه هر کدام خود تاجر بوده و حکم ورشکستگی هر کدام جداگانه صادر شده باشد.

انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود با موافقت اکثریت شرکایی که سه چهارم سرمایه شرکت را نیز داشته باشند و با تنظیم سند رسمی، صورت می گیرد.

در شرکت تضامنی برای انتقال سهم یکی از شرکا به دیگری رضایت تمام شرکا ضرورت قانونی دارد و در این مورد شرکای تضامنی به اتفاق آرا تصمیم گیری می کنند.

در انتخاب وکیل شرکت، بایستی بیش از هر چیز، به موضوع پرونده و نیاز خود، توجه ویژه داشته باشید. وکیل و مشاور حقوقی انتخاب کنید که نسبت به موضوع پرونده و متناسب با نیاز شما دارای تخصص و تجربه باشد. در عین حال توجه شما را به رهنمودهای کاملی که در سایت شخصی صادق رئیسی کیا در این باره آمده است و لینک آن را در ادامه می آوریم جلب می نماییم. https://www.raesikia.com/2095/

مشاور حقوقی شرکت باید نسبت به مسائل مختلفی که یک شرکت معمولاً با آنها درگیر می شود همانند انعقاد قراردادها و دعاوی و اختلافات ناشی از قرارداد، مسائل مالیاتی، مسایل بانکی، مسایل و دعاوی استخدامی، مسایل بیمه ای و تامین اجتماعی، چک و اسناد تجاری و همچنین ارائه مشاوره حقوقی فوری و فی المجلس در این زمینه ها تسلط لازم را داشته باشد.

در شرکت های سهامی ،سرمایه ای که هر یک از شرکای شرکت برای تاسیس یا اداره شرکت به میان می آورد تقسیم می شود به سهام و هر سهم در حقیقت، بخشی از همان مبلغی است که شریک در هنگام تاسیس یا فعالیت شرکت به عنوان سرمایه به شرکت آورده است.

مسئولیت صاحبان سهام در شرکت سهامی خاص، محدود به مبلغ اسمی سهام آنان است.

برابر ماده 6 قانون تجارت همه بازرگانان به استثنای کسبه جزء مکلف به نگهداری دفاتر روزنامه و دفتر کل و دفتر دارایی و دفتر کپیه شده اند. به این چهار دفتر، دفاتر تجاری می گویند که از نظر تعداد و نوع و مبلغ معاملات تاجر برای تشخیص مالیات متعلقه و برای استنادات قانونی دیگر له یا علیه تاجر، دارای اهمیت می باشد.

برابر قوانین کنونی ایران، تعداد اعضای هیات مدیره شرکت سهامی خاص نباید از سه نفر کمتر باشد.

خیر. اصولا در شرکت با مسئولیت محدود، نیازی به نگهداری دفتر سهام نیست.

هر یک از شرکا در شرکت با مسئولیت محدود فقط تا میزان سرمایه خود در برابر بدهی ها و تعهدات شرکت، مسئولیت دارد.

بله. با رعایت ماده 278 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت می توان شرکت سهامی خاص را به شرکت سهامی عام تبدیل نمود.

برابر ماده 13 قانون تجارت، بازرگان باید لااقل تا 10 سال از پایان هر سال مالی، دفاتر تجارتی خود ر ا نگهداری نماید.

بله .کارمند دولت که در خارج از وقت اداری به بازرگانی و تجارت می پردازد تاجر شناخته می شود و از این جهت، مشمول مقررات قانون تجارت به شمار می رود. البته چنین کارمندی در معاملات تجاری خود دچار بعضی محدودیت ها و ممنوعیت ها می شود.

بله. تفاوت انحلال شرکت با ورشکستگی شرکت در دلایل انحلال و ورشکستگی نهفته است.دلایل انحلال شرکت می تواند مختلف باشد. تنها دلیل اعلان ورشکستگی شرکت، عجز شرکت از پرداخت بدهی ها و ایفای تعهداتش می باشد.

خیر. علاوه بر اینکه مالیات، جزء دیون ممتاز است برابر قانون، مدیران تصفیه در شرکت های ورشکسته باید پرداخت مالیات های قطعی شده را در اولویت های امر تصفیه قرار دهند.

در شرکت تضامنی تمام شرکای شرکت، همراه با شرکت به صورت تضامنی مسئول پرداخت بدهی های شرکت می باشند. به عبارت ساده تر، بستانکاران شرکت تضامنی می توانند برای بستانکاری خود از شرکت تضامنی به سراغ شرکاء نیز بروند.

بله. شرکت تعاونی به شرط آنکه در اساسنامه اش تصریح شده باشد می تواند در چارچوب قوانین جاری کشور به تجارت و بازرگانی بپردازد.

خیر. شرکت با مسئولیت محدود نیازی به دفتر سهام ندارد. سند مالکیت شرکا بر سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود در بدو تاسیس، همان آگهی روزنامه رسمی و در جریان نقل و انتقالات نیز سند تنظیمی در دفتر اسناد رسمی می باشد.

سه نفر. برابر قانون تجارت ایران، تعداد سهامداران شرکت سهامی خاص نباید از سه نفر کمتر باشد.

اگر شما ازطرف شخصی که زیر صورتجلسه را امضا کرده وکالت در امضای اوراق داشته باشید می توانید در اداره ثبت شرکتها به وکالت از موکل اقدامات قانونی انجام دهید .

اصولاً خیر‌. علیه مدیران شرکت در فرضی می‌توان نسبت به بدهی شرکت، طرح ادعا نمود که مدیران آن شرکت با توافق خود یا بنا به الزامات قانونی (همانند ماده ۱۹ قانون صدور چک یا دیگر مسئولیت های تضامنی) ضامن بدهی ها و تعهدات شرکت شده باشند یا با حکم مرجع قضایی مسئولیت شخصی آنان در ورود خسارت، اثبات شده باشد.

اگر در اساسنامه شرکت این وضعیت پیش بینی شده باشد بله

اگر بین شما و مشتری و بین شما و کارخانه دار ، هیچ گونه قرارداد و تعهدی که آنها را ملزم به رعایت حق شما (تحت عنوان حق بازاریابی یا عناوین دیگر همانند واسطه‌گری و دلالی و...) کرده باشد منعقد نکرده باشید کار خاصی از دیدگاه قانونی نخواهید توانست انجام دهید.

خیر. برابر قانون، شخصیت و اموال شرکت ها مستقل از شخصیت وا موال مدیران آنها است بنابراین نمی توان حکمی که علیه شرکت برای پرداخت خسارت صادر شده است را علیه مدیران شرکت و اموال آنها اجرا نمود.

خیر. مدیر عاملی هم زمان در دو شخص حقوقی امکان پذیر نیست.

خیر. برابر ماده 132 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مدیر عامل و اعضای هیات مدیره شرکت سهامی حق گرفتن وام و اعتبار از شرکت متبوع خود را ندارد.

بله. برابر ماده 276 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت سهامدارانی که حداقل یک پنجم سهام شرکت را دارا باشند می تواند به نام شرکت علیه عضو هیات مدیره یا مدیر عاملی که به شرکت خسارت وارد کرده طرح دعوا کنند.

دعوا علیه شرکت های ورشکسته و منحله باید به طرفیت مدیر تصفیه شرکت مطرح گردد بنابر این شما باید ببینید مدیر تصفیه شرکت چه کسی است و دعوا را علیه مدیر تصفیه مطرح نمایید.

خیر. فروش سهام عدالت که بوسیله دادگاه توقیف می شود قانونا باید از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، انجام گردد.

سهام عدالت تا حدی که آزاد می شود قابل توقیف بوسیله دادگاه می باشد

اگر در اساسنامه شرکت این وضعیت پیش بینی شده باشد بله

اگر طلبکار با حکم دادگاه برای وصول طلب اقدام کرده بهتر واریز از طریق اجرای احکام دادگاه باشد اما اگر برای وصول طلب با مدیر تصفیه توافق انجام داده بهتره واریز به همون حسابی باشه که در توافقنامه بینشون اومده

بطور کلی، ختم تصفیه به این ترتیب است که بعد از پرداخت همه بدی ها و وصول همه طلب ها مدیر تصفیه حساب های شرکت در حال تصفیه رو می بنده و از طریق انتشار آگهی در روزنامه رسمی ختم تصفیه را اعلام می کنه.

پس از تایید اداره تعاون برای انجام انحلال شرکت بایستی از اداره امور مالیاتی طبق ماده ۱۱۴ قانون مالیات های مستقیم جهت تنظیم اظهارنامه مالیاتی انحلال شرکت و تعیین مدیر تصفیه اقدام شود. سپس مجمع عمومی فوق العاده صاحبان جهت انحلال شرکت برگزار و آگهی انحلال شرکت در روزنامه رسمی منتشر گردد. پس از انحلال، مدیر تصفیه باید نسبت به وصول مطالبات و پرداخت بدهی ها و تعیین تکلیف اموال شرکت اقدام نماید. پس از اینکه همه بدهی ها پرداخت و همه مطالبات وصول و همه اموال ، تعیین تکلیف شد مدیر تصفیه باید برای اعلام ختم تصفیه اقدام کند.

شرکت مسئولیت محدود اصولا بر اساس توافق شرکا اداره می شود و در اساسنامه آن می توان تا جایی که خلاف قانون نباشد شرط کرد که کیفیت اداره شرکت چگونه باشد. اما این شرط که مدیرعامل شرکت ، هیچگونه اختیار و مسئولیتی نداشته باشد در برابر کسانی که طرف معامله شرکت می شوند و در برابر اشخاص ثالث، اعتبار ندارد.

کارمند دولت نباشید. ممنوع از فعالیت های تجاری نشده باشید. ممنوعیت مالیاتی نداشته باشید. کسب و کار یا شرکتی داشته باشید که مجاز به تجرت و بازرگانی باشد. در سامانه هوشمند صدور کارت بازرگانی اقدام به ثبت نام و درج مدارک و اطلاعات لازم برای صدور کارت بازرگانی کنید

در شرکت با مسئولیت محدود، اساساً، سهم الشرکه را نمی توان به دیگری واگذار کرد، مگر با رضایت سه چهارم شرکاء که اکثریت عددی هم داشته باشند.

در شرکت با مسئولیت محدود، تقسیم سود، عموماً بر مبنای نسبت سهم الشرکه شرکاء انجام می پذیرد و انتخاب روش های دیگر برای تقسیم سود، برابر توافق شرکای شرکت، ممنوع نشده است.

در شرکت سهامی خاص، نقل و انتقال سهام از طریق اسناد عادی و با ثبت در دفتر نقل و انتقال سهام شرکت انجام می شود.

سهام عدالت را بابت بدهکاری افراد، اصولاً میشه توقیف کرد اما در نظر داشته باشید که چون سهام به صورت قسطی از طرف دولت به مردم داده شده و الان در وثیقه دولت هست تا قبل از خارج شدن سهام عدالت از وثیقه دولت، نمیشه سهام عدالت افراد را بابت بدهی آنها توقیف و بازداشت کرد. سود سهام عدالت ، البته در قبال بدهی افراد، قابل بازداشت و توقیف هست

۱- نام کشورها ۲- نشان های نظامی کشورها ۳- پرچم کشورها ۴- نشان های ملی کشورها ۵- نام اختصاری کشورها همانند IRA و USA ۶- حروف اول نام ها یا نشان های رسمی یک کشور ۷- نام و نشان سازمان های بین المللی همانند نشان سازمان ملل متحد ۸- نام و نشان سازمان ها یا معاهدات جهانی همانند نام معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای 9-نام استان ها و شهرهای کشور ۱0- نام ها و نشان های غیراخلاقی و توهین آمیز و نژادپرستانه

شرکت سهامی از تاریخ تصویب اساسنامه و انتخاب مدیران و بازرسان در مجمع عمومی موسسین و اعلام قبولی سمت ها توسط مدیران و بازرسان تشکیل شده محسوب می شود.

دفاتر تجاری تاجر بر تاجر دیگر در صورتی که دعوا ناشی از معاملات تجارتی باشد و دفاتر منطبق با مقررات قانونی تنظیم شده باشد به نفع تاجر قابلیت استناد دارند.

مجمع عمومی عادی در شرکت ها،صلاحیت بررسی کلیه امور شرکت را دارد به جز آنچه که در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده و یا موسس است.

تقویم نکردن یا عدم تصریح میزان تقویم سهم الشرکه غیر نقدی در اساسنامه ،سبب بطلان است. و تقویم غیر واقعی آورده های غیر نقدی ، برای شرکایی که در تقویم مشارکت داشته اند ،در مقابل ثالث مبنی بر پرداخت تفاوت قیمت واقعی و قیمت تقویم شده، مسئولیت تضامنی ایجاد می شود.

تمامی تصمیم گیری ها در شرکت تضامنی به اتفاق آرا صورت می گیرد.

تصفیه اختصاری زمانی پیش می آید که دارایی تاجر فقط محدود به مستثنیات دین باشد که اگر بستانکاران ظرف ده روز از انتشار آگهی درخواست اجرای تصفیه عادی را ننمایند و هزینه آن را نپردازند جریان ورشکستگی پایان می یابد.و حالت دوم وقتی است که دارایی تاجر از مستثنیات دین بیشتر است ولی برای پرداخت هزینه ورشکستگی کافی نیست.

تصفیه عادی طریق معمول و عادی تصفیه است که شامل آگهی دعوت از بستانکاران، تشخیص مطالبات، فروش اموال از طریق مزایده، تقسیم حاصل فروش میان طلبکاران و نهایتا ختم ورشکستگی می باشد.

ثبت شرکت های تجاری در حقوق ایران الزامی است. اما از شرایط ایجاد شخصیت حقوقی و تشکیل شرکت نیست.

دفتر دارایی دفتری است که در آن صورت جامعی از کلیه دارایی منقول و غیرمنقول تاجر و دیون و مطالبات سال گذشته تاجر در آن ثبت و امضاء می شود. زمان تنظیم دفتر دارایی هر ساله و تا پانزدهم فروردین سال بعد است و جایگزین کنونی آن ترازنامه است.

در صورت مفقود کردن دفاتر تجاری توسط تاجر ورشکسته ،به موجب حکم دادگاه ورشکستگی به تقلب او اعلان خواهد شد.

رئیس هیات مدیره توسط هیات مدیره انتخاب می شود. و از اعضای خود هیات مدیره می باشد. و حتما باید شخص حقیقی باشد مدت ریاست او نیز نباید بیش از مدت عضویت وی در هیات مدیره باشد.

شرکت سهامی ممکن است در اثر ورشکستگی، انقضای مدت شرکت،صدور حکم قطعی دادگاه،انجام موضوع شرکت یا غیرممکن بودن انجام آن ویا به تصمیم مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام، منحل شود.

طلبکاری که به موقع اعلام طلب نکرده است نسبت به عملیات، تشخیص ها و تصمیماتی که راجع به تقسیم وجوه قبل از آمدن او به عمل آمده، حق اعتراض ندارد و تنها می تواند با اعلام طلب خود در تقسیماتی که ممکن است بعدا به عمل آید جزء غرما محسوب شود.

برای تشکیل و رسمیت جلسات هیات مدیره حضور بیش از نصف اعضای هیات مدیره لازم است و تصمیمات باید با اکثریت آراء حاضرین اتخاذ گردد. و در صورت تساوی ، دسته ای که رئیس هیات مدیره خود جزء آن است ، تفوق می یابد . مگر اینکه در خصوص نصاب رای گیری در اساسنامه شرکت اکثریت بیشتری مقرر شده باشد.

از جمله شرایط عضویت در هیات مدیره شرکت سهامی می توان به ، داشتن اهلیت ،سهامدار شرکت بودن و نداشتن محرومیت ها و ممنوعیت های قانونی اشاره کرد. همچنین اعضای هیات مدیره می توانند از اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند که در این صورت باید یک نفر به عنوان نماینده شخص حقوقی جهت انجام وظایف مدیریتی معرفی شود.

مطابق ماده 112 لایحه اصلاحی قانون تجارت در صورتی که بر اثر فوت یک یا چند نفر از مدیران ، تعداد اعضای هیات مدیره از حداقل تعیین شده در قانون کمتر شود اعضای علی البدل به ترتیب مقرر در اساسنامه و یا به ترتیب مقرر توسط مجمع عمومی ، جای آنها را خواهند گرفت.

هر یک از مدیران شرکت سهامی باید مقدار سهامی را که در اساسنامه شرکت مقرر شده دارا باشند. این تعداد سهام نباید از مقدار سهامی که به موجب اساسنامه جهت دادن رای ضروری است کمتر باشد. سهام وثیقه در واقع تضمین خساراتی است که ممکن است از تقصیرات مدیران ،منفردا و مشترکا به شرکت وارد شود. این سهام مزبور سهام بانام بوده و غیر قابل انتقال می باشد.

مطابق مواد 142 و 143 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، اعضای هیات مدیره شرکت سهامی در برابر هرگونه قصور و سهل انگاری خود و دیگر اعضاء که منجر به ورود خسارت به شرکت شود منفردا و مشترکا در مقابل سهامداران و اشخاص ثالث، مسئول هستند.

هیات مدیره شرکت تعاونی مکلف است فردی را از بین اعضای شرکت تعاونی و یا خارج از آن ،برای مدت 2 سال به عنوان مدیر عامل شرکت انتخاب نماید.

مدیر عامل که یکی از اعضای اداره کننده امور شرکت تعاونی است باید مطابق ماده 38 قانون بخش تعاونی اقتصاد واجد شرایط زیر باشد: 1.تابعیت جمهوری اسلامی ایران. 2.ایمان و تعهد عملی به اسلام. 3.دارا بودن اطلاعات یا تجربه لازم برای انجام وظایف متناسب با تعاونی. 4.عدم ممنوعیت قانونی و حجر. 5.عدم عضویت در گروه های محارب و عدم ارتکاب جرائم ضد امنیت و جعل اسناد. 6.عدم سابقه محکومیت ارتشاء،اختلاس،کلاهبرداری، خیانت در امانت، تدلیس ،تصرف غیر قانونی در اموال دولتی ،ورشکستگی به تقصیر و تقلب.

تحدید اختیارات مدیر شرکت تضامنی ممکن است از طریق اساسنامه شرکت و یا توافق جداگانه صورت گیرد. محدود کردن اختیارات مدیر شرکت تنها در صورتی در مقابل اشخاص ثالث معتبر است که در اساسنامه شرکت، درج شده باشد در غیر این صورت فقط در رابطه ی مدیر با شرکا اعتبار دارد و در برابر ثالث، معتبر نیست.

مدیر عامل شرکت سمتی مباشرتی دارد؛مدیر عامل حق ندارد وظایف خود را از طریق دیگران به انجام برساند لذا اصولا مدیر عامل حق توکیل به غیر را ندارد مگر اینکه در اساسنامه شرکت حق توکیل به وی داده شده باشد.

ورشکستگی شرکت ملازمه قانونی با ورشکستگی شرکا ندارد؛ علی الاصول ورشکستگی هر یک بر دیگری تاثیری ندارد مگر اینکه هر کدام خود تاجر بوده و حکم ورشکستگی هر کدام جداگانه صادر شده باشد.

انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود با موافقت اکثریت شرکایی که سه چهارم سرمایه شرکت را نیز داشته باشند و با تنظیم سند رسمی، صورت می گیرد.

در شرکت تضامنی برای انتقال سهم یکی از شرکا به دیگری رضایت تمام شرکا ضرورت قانونی دارد و در این مورد شرکای تضامنی به اتفاق آرا تصمیم گیری می کنند.

در انتخاب وکیل شرکت، بایستی بیش از هر چیز، به موضوع پرونده و نیاز خود، توجه ویژه داشته باشید. وکیل و مشاور حقوقی انتخاب کنید که نسبت به موضوع پرونده و متناسب با نیاز شما دارای تخصص و تجربه باشد. در عین حال توجه شما را به رهنمودهای کاملی که در سایت شخصی صادق رئیسی کیا در این باره آمده است و لینک آن را در ادامه می آوریم جلب می نماییم. https://www.raesikia.com/2095/

مشاور حقوقی شرکت باید نسبت به مسائل مختلفی که یک شرکت معمولاً با آنها درگیر می شود همانند انعقاد قراردادها و دعاوی و اختلافات ناشی از قرارداد، مسائل مالیاتی، مسایل بانکی، مسایل و دعاوی استخدامی، مسایل بیمه ای و تامین اجتماعی، چک و اسناد تجاری و همچنین ارائه مشاوره حقوقی فوری و فی المجلس در این زمینه ها تسلط لازم را داشته باشد.

در شرکت های سهامی ،سرمایه ای که هر یک از شرکای شرکت برای تاسیس یا اداره شرکت به میان می آورد تقسیم می شود به سهام و هر سهم در حقیقت، بخشی از همان مبلغی است که شریک در هنگام تاسیس یا فعالیت شرکت به عنوان سرمایه به شرکت آورده است.

مسئولیت صاحبان سهام در شرکت سهامی خاص، محدود به مبلغ اسمی سهام آنان است.

برابر ماده 6 قانون تجارت همه بازرگانان به استثنای کسبه جزء مکلف به نگهداری دفاتر روزنامه و دفتر کل و دفتر دارایی و دفتر کپیه شده اند. به این چهار دفتر، دفاتر تجاری می گویند که از نظر تعداد و نوع و مبلغ معاملات تاجر برای تشخیص مالیات متعلقه و برای استنادات قانونی دیگر له یا علیه تاجر، دارای اهمیت می باشد.

برابر قوانین کنونی ایران، تعداد اعضای هیات مدیره شرکت سهامی خاص نباید از سه نفر کمتر باشد.

خیر. اصولا در شرکت با مسئولیت محدود، نیازی به نگهداری دفتر سهام نیست.

هر یک از شرکا در شرکت با مسئولیت محدود فقط تا میزان سرمایه خود در برابر بدهی ها و تعهدات شرکت، مسئولیت دارد.

بله. با رعایت ماده 278 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت می توان شرکت سهامی خاص را به شرکت سهامی عام تبدیل نمود.

برابر ماده 13 قانون تجارت، بازرگان باید لااقل تا 10 سال از پایان هر سال مالی، دفاتر تجارتی خود ر ا نگهداری نماید.

بله .کارمند دولت که در خارج از وقت اداری به بازرگانی و تجارت می پردازد تاجر شناخته می شود و از این جهت، مشمول مقررات قانون تجارت به شمار می رود. البته چنین کارمندی در معاملات تجاری خود دچار بعضی محدودیت ها و ممنوعیت ها می شود.

بله. تفاوت انحلال شرکت با ورشکستگی شرکت در دلایل انحلال و ورشکستگی نهفته است.دلایل انحلال شرکت می تواند مختلف باشد. تنها دلیل اعلان ورشکستگی شرکت، عجز شرکت از پرداخت بدهی ها و ایفای تعهداتش می باشد.

خیر. علاوه بر اینکه مالیات، جزء دیون ممتاز است برابر قانون، مدیران تصفیه در شرکت های ورشکسته باید پرداخت مالیات های قطعی شده را در اولویت های امر تصفیه قرار دهند.

در شرکت تضامنی تمام شرکای شرکت، همراه با شرکت به صورت تضامنی مسئول پرداخت بدهی های شرکت می باشند. به عبارت ساده تر، بستانکاران شرکت تضامنی می توانند برای بستانکاری خود از شرکت تضامنی به سراغ شرکاء نیز بروند.

بله. شرکت تعاونی به شرط آنکه در اساسنامه اش تصریح شده باشد می تواند در چارچوب قوانین جاری کشور به تجارت و بازرگانی بپردازد.

خیر. شرکت با مسئولیت محدود نیازی به دفتر سهام ندارد. سند مالکیت شرکا بر سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود در بدو تاسیس، همان آگهی روزنامه رسمی و در جریان نقل و انتقالات نیز سند تنظیمی در دفتر اسناد رسمی می باشد.

سه نفر. برابر قانون تجارت ایران، تعداد سهامداران شرکت سهامی خاص نباید از سه نفر کمتر باشد.

طراحی و توسعه : ره وب

مشاوره در واتساپ : 09195663606