آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

میزان نفقه زن چقدر است؟

۱۰:۲۰ - ۰۳ آذر ۱۴۰۰

  • 0
  • 0
  • 3084

۰۳

آذر

آیا نفقه زن میزان مشخصی دارد ؟ مبلغ نفقه زن چقدر است ؟ شرایط استحقاق زن به نفقه چیست ؟ آیا تکلیف پرداخت نفقه در نکاح موقت نیز وجود دارد؟ میزان نفقه زن شاغل چقدر است؟ نفقه چیست و چقدر است؟ ناشزه چیست به به چه کسی گفته می شود؟

آیا نفقه زن میزان مشخصی دارد ؟  میزان نفقه زن شاغل چقدر است؟  مبلغ نفقه زن چقدر است ؟ شرایط استحقاق زن به نفقه چیست ؟ نفقه چیست و چقدر است؟ ناشزه چیست به به چه کسی گفته می شود؟  آیا تکلیف پرداخت نفقه در نکاح موقت نیز وجود دارد؟

نفقه چیست؟

نفقه در قانون مدنی ایران عبارت است از تامین همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زنان از قبیل مسکن لباس غذا اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت.

میزان نفقه زن چقدر است؟

در قوانین ایران حکمی در خصوص نفقه ای که مرد باید به همسر خود بپردازد به عبارتی مبلغ نفقه زن تعیین نشده است و ملاک تعیین نفقه وضعیت و شأن اجتماعی و خانوادگی زن می باشد. همچنین عرف و عادت محل سکونت زن نیز تاثیر مستقیمی بر میزان نفقه دارد.

تعیین میزان نفقه و یا مبلغ نفقه ، در اختیار زوجین می باشد. در واقع مرد و زن با توجه به شرایط و نیازهای زن و وضعیت و توان مالی مرد بر مقدار نفقه توافق می نمایند.

توصیه می شود در صورت بروز اختلاف بر سر مسائل مربوط به نفقه و اختلاف در میزان آن به یک مشاوره حقوقی خانواده مراجعه نمایید تا از راهکارهای قانونی آن آگاه شوید.

مشاورحقوقی خانواده که در مسائل مربوط به نفقه تخصص و تجربه دارد با آگاه کردن زوجین از ماهیت نفقه و قوانین مربوط به آن و ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه ، در ابتدا زوجین را به توافق و حل مسالمت آمیز اختلاف دعوت می کند و در صورت عدم توافق، راه های قانونی مطالبه نفقه را برای زوجه بیان می نماید.

 در این صورت دادگاه خانواده صلاحیت رسیدگی داشته و بر اساس نظریه کارشناس ، نفقه را تعیین می نماید.

شرایط استحقاق زن به نفقه چیست؟

در این خصوص موضوع را در دو عقد نکاح دائم و نکاح موقت بررسی می کنیم :

استحقاق زن به نفقه در نکاح دائم:

حق نفقه از جمله حقوقی است که در اثر عقد نکاح دائم، زن از آن برخوردار می شود. حق نفقه ارتباط مستقیمی با تمکین زوجه دارد به طوری که زن ناشزه که به وظایف قانونی و زناشویی خود عمل نکند مستحق نفقه نمی باشد.

در نتیجه شرط استحقاق زن به نفقه »تمکین« وی می باشد. مگر استثنائات زیر:

مواردی که زن مجاز به عدم تمکین است ولی حق نفقه دارد:

 اگر مرد بیماری خاصی داشته باشد

اگر زن مبتلا به بیماری خاصی باشد

اگر زن در عادت ماهیانه باشد و امکان تمکین خاص برای وی وجود نداشته باشد

اگر زن از حق حبس خود در عقد نکاح استفاده کند

در این صورت با وجود عدم تمکین از جانب زن، وی همچنان حق نفقه دارد.

( تمکین خاص یعنی زن ، در انجام وظایف زناشویی از شوهرش اطاعت کند)

استحقاق زن به نفقه در نکاح موقت:

مرد در نکاح موقت تکلیفی به پرداخت نفقه به همسر خود ندارد مگر در دو حالت زیر که حق نفقه برای زن به وجود می آید:

۱.در صورتی که در عقد نکاح موقت پرداخت نفقه به زن شرط شده باشد.

۲.در صورتی که عقد نکاح موقت بر مبنای آن خوانده شده باشد که مرد به همسر خود نفقه بپردازد.

نفقه زن در غیاب شوهر

اگر شوهر مدتی غایب باشد زن می تواند با مراجعه به دادگاه خانواده نسبت به دریافت نفقه خود دادخواستی تقدیم نماید و دادگاه موظف است که از اموال شوهر نفقه زن را مشخص و به زن پرداخت کند.

نفقه زن ناشزه

به عدم تمکین زن از شوهرش نشوز گفته می شود شوهر چنین زنی مجاز به ترک انفاق است و زن در این حال مستحق دریافت نفقه نیست.

میزان نفقه زن شاغل

شاغل بودن یا نبودن زن تاثیری بر استحقاق او بر دریافت نفقه از شوهرش ندارد و به طور کلی مرد هم در حالت تمکن مالی زن و هم در حالت نیازمندی زن مکلف به پرداخت نفقه به زنش می باشد .

نفقه زن باردار

 با توجه به وضعیت جسمانی خاص زن باردار مسلما نیاز های مالی او از قبیل هزینه های درمانی و مراقبتی و خوراک و... در دوران بارداری افزایش می یابد لذا در شرایط خاص مانند بارداربودن زن ، میزان نفقه افزایش خواهد یافت.

مشاوره های آنی مشاور به صورت مشاوره آنلاین (چت، تلفنی اینترنتی) و همچنین مشاوره حضوری با رزرو آنلاین می باشد. که از قابلیت دسترسی سریع و با هزینه  کم و بدون محدودیت مکانی برخوردار است. کافیست اپلیکیشن مشاوره آنلاین آنی مشاور را دانلود و نصب کنید. و از مشاوره نفقه رایگان در نوبت اول بهرهمند شوید.

جهت برقراری ارتباط با مشاوران ،کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی در خصوص قوانین و مقررات مربوط به این موضوع می توانید درخواست خود را برای دریافت مشاوره و خدمات حقوقی را از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن آنی مشاور یا تماس با شماره های :

 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ مطرح فرمایید.

دانستنی های مرتبط

نظرات (0)

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب

مشاوره در واتساپ : 09195663606