آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

نکات کلیدی درباره جعل چک

۱۱:۴۶ - ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

  • 0
  • 0
  • 1134

۲۸

شهریور

در این نوشتار به بیان نکات کلیدی درباره جعل چک ، توصیه های مهم و ضروری برای جلوگیری از جعل چک ، مجازات جعل و استفاده از سند مجعول ، مصادیق جعل چک و تمام آنچه که در مورد جرم جعل چک باید بدانید پرداخته ایم.

در این نوشتار به بیان نکات کلیدی درباره جعل چک ، توصیه های مهم و ضروری برای جلوگیری از جعل چک ، مجازات جعل و استفاده از سند مجعول ، مصادیق جعل چک و تمام آنچه که در مورد جرم جعل چک باید بدانید پرداخته ایم.

۱- در قانون مجازات ایران جعل اسناد جرم شناخته شده است. علاوه بر جعل سند که جرم است استفاده از سند جعلی (سند مجعول) نیز جرم جداگانه ای به شمار می رود. بطور مثال اگر شخصی امضای صاحب حساب را روی چک ، جعل و سپس از چک جعلی موصوف استفاده کند مرتکب دو جرم شده است. هم جعل و هم استفاده از سند مجعول.

قانون مجازات ایران در تعریف جرم جعل بیان داشته است که:

جعل و تزویر عبارتند از ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی، خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تأخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ای به نوشتهٔ دیگر یا به کار بردن مهر دیگری بدون اجازهٔ صاحب آن و نظایر این‌ها به قصد تقلب.

۲- برابر قانون مجازات اسلامی، هر کس اسناد بانکی نظیر برات‌های قبول شده از طرف بانک‌ها یا چک‌های صادره از طرف بانک‌ها و سایر اسناد تعهدآور بانکی را جعل کند یا با علم به جعل یا تزویر استعمال کند یا داخل کشور نماید علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از یک تا ده سال محکوم خواهد شد.

۳- دستکاری و تغییر در تاریخ چک، می تواند جعل سند، به شمار آید

 تاریخ چک، یکی از ارکان تشکیل دهنده قانونی چک است، بنابراین تغییر و دستکاری در تاریخ سررسید چک، به ویژه اگر به تاریخی زودتر از تاریخ سررسید چک (تاریخ مقدم بر تاریخ سررسید) باشد بیانگر قصد زیان زدن و اضرار به غیر است و از مصادیق جعل به شمار می آید.

۴- در رویه قضایی ایران درج مبلغ بر روی چک امضاداری که سرقت شده است جعل چک قلمداد نمی شود و همچنین تحویل چنین چکی به شخص ثالث، استفاده از سند مجعول به شمار نمی رود بلکه به عنوان جرم «تحصیل مال از طریق نامشروع» شناخته می شود.

۵- به موجب ماده ۲۳ قانون جدید صدور چک، دارنده چک پس از دریافت گواهینامه عدم پرداخت از بانک، جهت دریافت وجه چک، نیازی به تقدیم دادخواست به دادگاه ندارد بلکه دادگاه مربوطه، به صرف وجود چک و گواهینامه عدم پرداخت صادره از بانک، در صورت وجود برخی شرایط، مستقیماً اجراییه به نفع دارنده چک، صادر نموده و عملیات اجرایی به منظور توقیف اموال صادر کننده چک را آغاز می نماید.

البته اگر گواهینامه عدم پرداخت چک نشان بدهد که صادرکننده چک با ادعای جعل چک یا ادعای وقوع جرایم دیگر، اقدام به صدور دستور عدم پرداخت وجه چک، خطاب به بانک کرده است دادگاه در این حالت، برای وصول وجه چک، اجراییه صادر نخواهد کرد.

۶- برای جلوگیری از جعل چک بهتر است در صدور چک نکات زیر را رعایت کنید:

الف) چک سفید امضا صادر نکنید.

ب) تا جایی که ممکن است که در وجه حامل صادر نکنید.

ج) همه اعداد روی چک را به حروف نیز بنویسید از جمله در مورد تاریخ و مبلغ چک.

د) تا جایی که ممکن است برای درج نوشته روی چک از دستگاه های چاپگر و پرفراژ استفاده کنید و از درج نوشته به صورت دست نویس پرهیز کنید.

ه) بهتر است در هنگام افتتاح حساب برای دریافت دسته چک ، نمونه امضای خود را همراه با عبارت نام و نام خانوادگی خود معرفی کنید. یعنی نوشتن نام و نام خانوادگی خود در پایین امضایتان را به عنوان بخشی از امضا معرفی کنید. این کار ، جعل چک را سخت می‌کند زیرا جعل دست خط و نوشته سخت تر از جعل امضا و علامت است و بعضاً شناسایی جاعلی که نوشته را جعل کرده ساده تر می باشد.

و) روی نوشته های متن چک را با چسب شفاف بپوشانید.

ز) از صدور چک مخدوش و خط خورده پرهیز کنید. چک خط خورده و مخدوش آمادگی بیشتری برای انجام جعل دارد.

برای برقراری ارتباط آنلاین با مشاوران و وکلای متخصص در دعاوی مربوط به چک و اسناد تجاری کافیست اپلیکیشن مشاوره حقوقی آنی مشاور را دانلود و نصب کنید.

 

 

جهت برقراری ارتباط با مشاوران ،کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی در خصوص قوانین و مقررات مربوط به این موضوع می توانید درخواست خود را برای دریافت مشاوره و خدمات حقوقی را از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن آنی مشاور یا تماس با شماره های :

 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ مطرح فرمایید.

دانستنی های مرتبط

نظرات (0)

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب

مشاوره در واتساپ : 09195663606