آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

نفقه فرزند چقدر است؟

۱۰:۵۰ - ۰۸ مهر ۱۴۰۰

  • 4
  • 0
  • 7938

۰۸

مهر

دخترها تا زمانی که شغل ندارند یا ازدواج نکرده اند و پسرها تا بیست سالگی نفقه می گیرند! مبلغ نفقه فرزند چقدر است؟ مبلغ نفقه چقدر است؟ نفقه فرزند دختر بعد از طلاق چقدر است؟عدم پرداخت نفقه چه نتایجی دارد؟مجازات عدم پرداخت نفقه فرزند چیست؟ نفقه کودک چقدر است؟ نفقه فرزند بعد از فوت پدر بر عهده چه کسانی است؟

مبلغ نفقه فرزند ، شرایط تعلق نفقه به فرزند ، حداقل میزان نفقه فرزند ، نحوه پرداخت نفقه فرزند، مبلغ نفقه چقدر است؟نفقه فرزند دختر بعد از طلاق چقدر است؟عدم پرداخت نفقه چه نتایجی دارد؟ نفقه فرزند بعد از فوت پدر بر عهده چه کسانی است؟مجازات عدم پرداخت نفقه فرزند چیست؟نفقه کودک چقدر است؟مجازات عدم پرداخت نفقه به فرزند و به طور کلی نفقه فرزند در قوانین ایران در این نوشتار مورد بررسی قرار می گیرد.
 

نفقه فرزند چقدر است؟

مبلغ نفقه فرزند با توجه به وضعیت مالی پدر یا شخصی که پرداخت نفقه بر عهده اوست تعیین می شود.
 
همچنین شرایط زندگی والدین، سطح تحصیلات و شغل والدین، عرف و امکانات محل زندگی نیز در تعیین مبلغ نفقه تاثیر گذار است.
 
در صورت اختلاف در مبلغ نفقه و یا طلاق والدین ، دادگاه خانواده با در نظر گرفتن نظر کارشناس مبلغ نفقه را تعیین خواهد کرد.
 

نفقه فرزند شامل چه چیزهایی است؟

خوراک، پوشاک، مسکن ، وسایل خانه ،هزینه های درمان ، هزینه های تحصیل و سایر نیازهای فرزند با توجه به وضعیت مالی پدر یا شخصی که پرداخت نفقه بر عهده اوست تعیین می شود لازم به ذکر است که نفقه فرزند شامل امکانات زندگی و نیازهای اساسی و ضروری است بنابراین نمی‌توان منفق را مجبور به پرداخت هزینه های اضافی و غیر متعارف نمود.
 

نفقه فرزند در قانون مدنی

تامین نیازهای مالی و مادی فرزندان تکلیفی است که قانون آن را بر عهده پدر دانسته است.
 
نفقه اولاد یا فرزندان بر عهده پدر آنهاست. (ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی)
 

چه کسانی بعد از پدر موظف به پرداخت نفقه می باشند؟

 
در مواردی که پدر فوت کرده و یا از نظر مالی توان پرداخت نفقه فرزندش را نداشته باشد،پرداخت نفقه برعهده اجداد پدری قرار می گیرد.
 
هرگاه اجداد پدری نیز فوت کنند یا استطاعت مالی نداشته باشند تکلیف پرداخت نفقه بر عهده مادر خواهد بود.
 
و اگر مادر هم فوت کند یا استطاعت مالی نداشته باشد پرداخت نفقه بر عهده اجداد مادری قرار می گیرد.
 
بنابراین تکلیف پرداخت نفقه به ترتیب مقرر در فوق مشروط به زنده بودن و داشتن استطاعت مالی مکلفین می باشد.
 

نفقه فرزند بعد از طلاق

 
بعد از طلاق والدین موضوع حضانت و پرداخت نفقه فرزند مشترک یکی از مسائلی است که باید درخصوص آن تصمیم درستی اتخاذ گردد.
 
در صورتی که والدین در این مورد به توافقی نرسند تعیین تکلیف حضانت، تعیین میزان نفقه فرزند و نحوه پرداخت نفقه فرزند برعهده دادگاه می باشد.
 
لازم به ذکر است که حضانت و سرپرستی دو مقوله جدا از هم می باشند یعنی ممکن است حضانت فرزند با مادر باشد ولی سرپرستی و پرداخت نفقه فرزند بر عهده پدرش قرارگیرد.
 

شرایط تعلق نفقه به فرزند

شرایط تعلق نفقه و استحقاق فرزند به دریافت نفقه مطابق قانون علاوه بر احراز رشد فرزند منوط به وضعیت ازدواج و شغل او نیز می باشد.
 

نفقه دختر و پسر تا چه سنی با پدر است؟

فرزندان اناث (دختر) در صورت نداشتن شغل یا شوهر و فرزندان ذکور (پسر) تا ۲۰ سالگی و بعد از آن در صورتی که معلول از کار افتاده و نیازمند باشند یا اشتغال به تحصیلات دانشگاهی داشته باشند از کمک هزینه اولاد، بیمه مستمری بازماندگان یا حقوق وظیفه والدین برخوردار می شوند. (ماده ۴۸ قانون حمایت خانواده)
 
با توجه به این ماده فرزندان بعد از رسیدن به سن رشد نیز تحت شرایطی از حمایت های مالی والدین و حق نفقه برخوردار می شوند.
 

تفاوت نفقه زن و نفقه فرزند در چیست؟

بر اساس احکام مربوط به نفقه دو نوع نفقه وجود دارد:
 
۱- نفقه زن
 
که لزوم پرداخت آن منوط به نیازمندی و عدم تمکن مالی زن نیست و به شرط تمکین زن از شوهرش مستحق دریافت نفقه می گردد.
 
۲- نفقه اقارب
که انفاق در این دسته منوط به نیازمندی اقارب است.
 
مثلاً فرزند به عنوان یکی از اقارب نزولی در صورت عدم اشتغال و داشتن نیاز مالی و وجود سایر شرایط مطابق قانون باید تحت حمایت مالی پدر قرار گیرد.
 
 
 
تفاوت ها:
 
• پرداخت نفقه زن مقدم بر نفقه فرزندان است.(ماده ۱۲۰۳ قانون مدنی)
 
• پرداخت نفقه زن تکلیفی یکجانبه است یعنی در هیچ حالتی زن مکلف به پرداخت نفقه شوهرش نمی باشد، در صورتی که نفقه فرزند یک جانبه نیست. اگر پدر نیازمند باشد فرزند تحت شرایطی مکلف به پرداخت نفقه پدرش می گردد.
 
• نفقه گذشته زن قابل مطالبه است ولی نفقه گذشته فرزند و سایر اقارب قابل مطالبه نیست.
 
• در تعیین میزان نفقه زن ،وضع اقتصادی شوهر ملاک نمی باشد در حالی که در تعیین نفقه فرزند وضع اقتصادی منفرق (نفقه دهنده) ملاک است.
 
• عدم پرداخت نفقه زن جرم بوده و حتی مجازات حبس دارد در حالیکه ترک نفقه فرزند و سایر اقارب تعزیر ندارد و با تنظیم دادخواست و تنظیم لایحه قابل مطالبه نیست.
 
در صورت نیاز به مشاوره حقوقی خانواده و آگاهی بیشتر در خصوص احکام نفقه با مشاوران متخصص آنی مشاور در ارتباط باشید. جهت برقراری ارتباط با مشاوران ما اپلیکیشن مشاوره آنلاین آنی مشاور را نصب کنید.
 
 
 
جهت برقراری ارتباط با مشاوران ،کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی در خصوص قوانین و مقررات مربوط به این موضوع می توانید درخواست خود را برای دریافت مشاوره و خدمات حقوقی را از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن آنی مشاور یا تماس با شماره های :
 
 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ مطرح فرمایید.

دانستنی های مرتبط

ثبت نظر

نظرات (4)

سروش

3 هفته پیش
پاسخ

با سلام ، از تلاش صادقانه جامعه علمی حقوقی کارشناسان، صاحبنظران عرصه علمی حقوقی جامعه همانند شما در مسیر ارتقا سطح اگاهی عمومی از قوانین قضایی کشورقدردانی میکنم .. تمنای راهنمایی دارم پدری جانبازکه در کهولت سن بخاطر ناسازگاریهای همسرسابق مجبوربه متارکه وادامه زندگی در مسکن استیجاری با وجود مشکلات درمان عوارض متعدد دوران جنگ تحمیلی ازجمله عوارض ناشی ازجنگ شیمیایی درگیر میباشم، و تنها دخترم با همدستی دو برادرش با تحریک و مدیریت مادردرغیاب من تمام اثاث االبیت من بانضمام خودروی شخصی ام را به مکانی نامعلوم بردند که اسناد آنها موجودمیباشند، شکایاتی نیز تنظیم و بعرض دادگتری وقت رساندم، اما بدلیل عدم استطاعت مال قادر به جریانی کردن پرونده های موصوف نشدم. لازم بذکر است بازنشسته ارتش میباشم . آیا همان فرزند دختر  ۱-با تحصیلات دانشگاهی، با سابقه فعالیت تدریس در مراکز آموزشی غیر انتفاعی،  ۲- ردد درخواست مرا برای زندگی در منزل من در روستا را نپذیرفت و اکنون13 سال است از در شهر دیگر زندگی میکند. ۳- حال اگر دخترتمایل به زندگی درمنطقه لاکچری شهر و با امکانات خاص زندگی میباشد، درصورتیکه من در روستا زندگی میکنم، بایدهزینه زندگی با شرایط ذکر شده را پدر متقبل شود؟ و به او نفقه پرداخت نمایم؟ ۴-با توجه به تحصیلات آکادمیک و سابقه فعالیت تدریس ایا مشمول نفقه میباشند. ؟ آیا مسولیت اشتغال وی بعد تحصیلات دانشگاهی بلحاظ موارد مطروحه دیگر با پدر است؟ ۵-نداشتن بیماری خاص،محجور، معلول و سایر عوامل مصداق ناتوانی نبودن، بانضمام ۴ بند بالا فرزند دختر سن بالا ۴۰ سال مشمول  نفقه مینماید؟ ۶-آیا تاوان رد خواستگاران متعدد و تن ندادن به ازدواج از سن ۱۸ سال به بعد تاکنون، با توجه به  ۵ بند بالا را باید پدر پرداخت نماید؟ ۷- با در منظر گرفتن اینکه وی از نظر خدمات درمانی با مکمل تحت پوشش من هستند. ۸ از نظر بیمه عمروحوادث حتی منزل و لوازم منزل نیز تحت پوشش من هستند. استدعا دارم به استناد مواد و تبصره های قوانین جاری راهنمایی بفرمایید. سپاسگزارم .سروش

جواد شیرازی

2 هفته پیش

درود بر شما
 
مشاوره به ویژه برای پاسخ به سوالات متعدد شما، مستلزم پرداخت حق المشاوره می‌باشد

جواد شیرازی

2 هفته پیش

درود بر شما
 
مشاوره به ویژه برای پاسخ به سوالات متعدد شما، مستلزم پرداخت حق المشاوره می‌باشد

جواد شیرازی

2 هفته پیش

درود بر شما
 
مشاوره به ویژه برای پاسخ به سوالات متعدد شما، مستلزم پرداخت حق المشاوره می‌باشد

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب

مشاوره در واتساپ : 09195663606