آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

رسیدگی به ابطال رای داور

۰۴:۴۶ - ۲۲ مرداد ۱۴۰۰

  • 1
  • 1
  • 1294

۲۲

مرداد

اگر به دلیل بی اعتباری اصل قرارداد ، یکی از طرفین داوری خواهان ابطال رای داوری باشد تکلیف اصل قرارداد چه می شود؟

داوری به عنوان یکی از شیوه های حل و فصل اختلافات و دعاوی در ایران ، امروزه جایگاه خاصی در نظام حقوقی ایران دارد.

معمولاً در موقع انعقاد قراردادها (شرط داوری) و یا بعد از آن در یک قرارداد جداگانه ای (قرارداد داوری) طرفین قرارداد برای تسهیل روند کار خود با هدف حل و فصل سریع و به صرفه اختلافات قراردادی خود ،مرجع داوری را به عنوان مرجع حل و فصل اختلافات قراردادی خود تعیین می کنند.تا بدین ترتیب اگر در اجرای مفاد و تعهدات ناشی از قرارداد اختلافی پیش بیاید داور مزبور به آن رسیدگی و در خصوص آن رای صادر کند.

لازم به ذکر است که رای داوری بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی ایران قابلیت اجرایی داشته و محکوم علیه رای داوری ملزم به اجرای آن می باشد،

اما سوالی که پیش می آید این است که اگر به دلیل بی اعتباری اصل قرارداد ، یکی از طرفین داوری خواهان ابطال رای داوری باشد تکلیف اصل قرارداد چه می شود؟

اگر خواهان در دادخواست ابطال رای داوری، خواسته نخست خود را صدور حکم بر اعلام فسخ قرارداد مطرح کرده باشد دادگاه بدوی برابر تکلیف قانونی مندرج در ماده ۴۶۱ قانون آیین دادرسی مدنی، ابتدا مکلف به رسیدگی و اظهارنظر درباره اختلاف راجع به اصل معامله می باشد و نمی تواند به بهانه مغایرت این خواسته با خواسته دوم خواهان (ابطال رای داوری) از رسیدگی به درخواست تأیید اعلام فسخ قرارداد، استنکاف نماید و مدعی شود که مواجه با تکلیف در رسیدگی نمی باشد.

با عنایت به اینکه مستند به بند ۷ ماده ۴۸۹ قانون آیین دادرسی مدنی :

بی اعتبار بودن اصل قرارداد پایه داوری از موجبات بطلان رای داور به شمار می رود و با توجه به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مقررات آیین دادرسی مدنی از جمله ماده ۴۶۱ قانون مذکور، در این حالت ، دادگاه بدوی ابتدائا و پیش از رسیدگی به درخواست ابطال رای داور با تکلیف قانونی برای رسیدگی و صدور حکم دایر بر بی اعتباری و فسخ قرارداد مواجه می شود و باید به تکلیف قانونی خود در این زمینه عمل نماید.

در نتیجه دادگاه بعد از تعیین تکلیف اعتبار قرارداد اصلی ، در خصوص ابطال رای داوری ،رای مقتضی صادر می نماید.

توصیه می‌شود طرفین قراردادها قبل از هر اقدامی ابتدا با یک مشاوره حقوقی متخصص در این حوزه مشاوره داشته باشند تا از حقوق و تکالیف قانونی خود و طرف مقابل آگاه شده و درست ترین اقدام قانونی را انجام دهند.

برای برقراری ارتباط آنلاین با مشاوران حقوقی متخصص ایران کافیست اپلیکیشن مشاوره حقوقی آنی مشاور را دانلود و نصب کنید.

دانستنی های مرتبط

ثبت نظر

نظرات (1)

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب

مشاوره در واتساپ : 09195663606