آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود

۱۹:۵۶ - ۳۰ مهر ۱۴۰۰

  • 0
  • 0
  • 6561

۳۰

مهر

مهمترین نکته‌ای که شرکای شرکت های با مسئولیت محدود در خصوص نقل و انتقال سهم الشرکه خود باید بدانند

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت می باشند.
 
مهمترین نکته‌ای که شرکای شرکت های با مسئولیت محدود در خصوص نقل و انتقال سهم الشرکه خود باید بدانند :
در شرکت با مسئولیت محدود ، هیچ یک از شرکا نمی تواند بدون موافقت دارندگان سه چهارم سرمایه شرکت که اکثریت عددی هم دارند اقدام به انتقال سهم خود در شرکت نماید؟!
 
(سهم الشرکه آورده‌ی هر شریک به شرکت و در واقع مقداری از سرمایه شرکت است.)
 
 
 
به عنوان مثال شریکی که ۸۰ درصد سرمایه شرکت متعلق به اوست و قصد واگذاری آن را دارد بدون رضایت سایر شرکا نمی تواند سهم خود را به دیگری واگذار کند در نتیجه توافق سه چهارم صاحبان سرمایه به تنهایی برای انتقال سهم الشرکه کافی نیست و رضایت اکثریت شرکا همواره لازم است.
 
و خوب است بدانید که:
حتی اساسنامه شرکت هم نمی تواند ناظر به کاهش نصاب سه چهارم سرمایه یا حذف اکثریت عددی شرکا در این مورد باشد.
 
راهکار قانونی 
برای انتقال سهم الشرکه بدون توجه به این قاعده یک روش غیرمستقیم وجود دارد به این ترتیب که شریک کنونی (که قصد انتقال سهم الشرکه را دارد) از شرکت خارج می شود و فردی که می خواستیم انتقال گیرنده سهم الشرکه باشد به عنوان شریک جدید و با آورده نقدی یا غیرنقدی لازم به شرکت وارد می شود.
 
علاوه بر موارد فوق از نکات مهمی که در خصوص انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود باید به آن توجه کرد شرط قانونی انتقال سهم الشرکه به صورت سند رسمی می باشد.
 
بنابراین انتقال سهم الشرکه در شرکت‌های مذکور با روش های انتقال سهام در سایر شرکت های تجاری متفاوت می باشد.
 
 
 
مراحل انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود :
پس از تصمیم صاحب سهم در خصوص نقل و انتقال سهم الشرکه خود، مجمع عمومی فوق العاده مطابق مقررات قانونی و شرایط اساسنامه شرکت ،تشکیل و پس از کسب موافقت سایر شرکا صورتجلسه ای در این خصوص تنظیم می شود.
 
متقاضی به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه و صورت جلسه را به همراه تقاضای صدور سند رسمی به دفترخانه ارائه می نماید و پس از بررسی و طی مراحل لازم انتقال سهم الشرکه به صورت رسمی ثبت می گردد.
 
بنابراین سهم الشرکه شرکا در این شرکت به شکل اوراق تجاری انتقال نمی یابد بلکه انتقال به صورت سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی انجام می شود.
رضایت شرکا (رضایت اکثریت عددی و اکثریت سرمایه) شرط انتقال سهم می باشد.
 
 
توصیه می شود هر یک از شرکا قبل از اعلام تصمیم خود مبنی بر انتقال سهم الشرکه ابتدا از قوانین و مقررات مربوط به آن کسب اطلاع نمایند و یا با درخواست وکیل در این حوزه این امر را به وی بسپارند.
 
مشاوران و وکلای مجرب و متخصص سراسر ایران در مجموعه آنی مشاور آماده ارائه کلیه خدمات حقوقی و ارائه مشاوره های تخصصی در خصوص شرکت های تجاری می باشند.
 
کافیست برای برقراری ارتباط آنلاین با مشاوران ما  اپلیکیشن مشاوره حقوقی آنی مشاور را دانلود و نصب کنید.
 
جهت برقراری ارتباط با مشاوران ،کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی در خصوص قوانین و مقررات مربوط به این موضوع می توانید درخواست خود را برای دریافت مشاوره و خدمات حقوقی را از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن آنی مشاور یا تماس با شماره های :
 
 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ مطرح فرمایید.

دانستنی های مرتبط

نظرات (0)

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب