آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

مفقودی سند در وجه حامل

۱۵:۳۱ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۰

  • 0
  • 0
  • 1024

۰۹

مرداد

سند در وجه حامل در دست هر کسی که باشد به او تعلق دارد به عبارتی دارنده سند در وجه حامل مالک آن سند بوده و حق مطالبه وجه آن را خواهد داشت.

سند در وجه حامل در دست هر کسی که باشد به او تعلق دارد به عبارتی دارنده سند در وجه حامل مالک آن سند بوده و حق مطالبه وجه آن را خواهد داشت.

اصولا دارنده سند برای مطالبه آن می‌بایست اصل سند را به مدیون تسلیم کند و در مقابل، دارنده سند در صورتی مکلف به تادیه وجه سند است که اصل سند را دریافت کند. ولی در مواقعی ممکن است دارنده ،سند را گم کرده باشد و یا سند مورد سرقت و یا کلاهبرداری و... واقع شده باشد و به عبارتی از دسترس مالک سند خارج شده باشد.

در چنین مواردی چه باید کرد؟

آیا مالک سند با مفقود شدن آن به طور کلی حق مطالبه وجه سند را از دست می دهد؟
در این نوشتار به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

مفقودی اسناد در وجه حاملی که دارای ورقه کپن هستند:

دارنده این اسناد در فاصله‌های زمانی خاصی با ارائه هر برگ کپن به مدیون ،میزان مشخصی از بهره آن را پرداخت می‌کند.

در صورت مفقودی چنین اسناد حاملی که برگه های کپن دارند قانون به مالک حق درخواست ابطال سند مزبور را داده است. بنابراین مالک چنین سندی باید با مراجعه به دادگاه محل اقامت مدیون درخواست ابطال سند گم شده خود را بنماید.(ماده ۳۲۲ قانون تجارت)

بعد از اثبات مفقودی سند در دادگاه صالح ، دادگاه بوسیله اعلان در جراید به دارنده مجهولی که سند را در دست دارد اخطار می‌کند که به دادگاه مراجعه کند. (ماده ۳۲۳ کنون تجارت)

این اخطار سه نوبت در روزنامه رسمی منتشر می شود و اگر در پی مدت ۳ سال از تاریخ انتشار اولین اعلان کسی سند را ارائه نکند حکم بطلان سند مفقودی پس از ۳ سال صادر خواهد شد.

مفقودی اسناد در وجه حاملی که دارای ورقه کپن نیستند :

اسناد در وجه حاملی که دارای برگه کپن نیستند اسناد در وجه حامل ساده هم نامیده می شوند این نوع اسناد در صورتی که مفقود شده باشند مالک سند مطابق قانون باید به دادگاه صالح مراجعه و مفقود شدن سند را اعلام کند.(نه درخواست ابطال)

در صورتی که مفقود شدن سند در وجه حامل ساده برای دادگاه محرز شود دادگاه حکمی مبنی بر پرداخت فوری وجه سند را صادر خواهد کرد.

البته این حکم در صورتی صادر می‌شود که سند مهلتی نداشته باشد و اگر مهلتی برای پرداخت سند وجود داشته باشد در این صورت دادگاه پس از انقضای مهلت ، مدیون را ملزم به پرداخت وجه سند به صندوق دادگستری خواهد کرد.

مفقودی چک در وجه حامل

چک به عنوان یکی از رایج ترین اسناد تجاری در میان مردم شناخته شده است به همین دلیل توجه و آگاهی از قوانین مربوط به آن اهمیت ویژه ای دارد ،در مورد چک در وجه حاملی که مفقود شده باید گفت که دارنده چک قبل از اعلام مفقودی به دادگاه می‌تواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد، تا در زمان سریعتری جلوی پرداخت به دارنده غیر واقعی گرفته شود.

البته با توجه به اصلاح قانون جدید چک از 21 آذر ماه 1399 صدور چک در وجه حامل ممنوع شده است.

در صورتیکه در خصوص اسناد در وجه حامل با مشکل حقوقی برخورد کردید و یا سند خود را گم کرده اید برای دریافت مشاوره حقوقی آنلاین می توانید پس از نصب اپلیکیشن آنی مشاور از مشاوران و وکلای متخصص در این زمینه درخواست مشاوره نمایید.

 

 

جهت برقراری ارتباط با مشاوران ،کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی در خصوص قوانین و مقررات مربوط به این موضوع می توانید درخواست خود را برای دریافت مشاوره و خدمات حقوقی را از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن آنی مشاور یا تماس با شماره های :

 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ مطرح فرمایید.

دانستنی های مرتبط

نظرات (0)

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب

مشاوره در واتساپ : 09195663606