× خانه وبلاگ پرسش و پاسخ ثبت نام ورود خروج از حساب

مشاوره حقوقی خانواده

بهره مندی از یک مشاوره حقوقی خانواده و استفاده از راهکارهای ارائه شده توسط مشاوران متخصص در امور خانوادگی تاثیر بسیار مثبتی بر روابط خانوادگی داشته و در اغلب موارد از بروز اختلافات و حتی دعاوی خانوادگی و طلاق جلوگیری می نماید .

مشاوره حقوقی خانواده قبل از ازدواج:

نیاز به یک مشاور حقوقی در مرحله قبل از ازدواج و در دوران نامزدی بسیار اهمیت دارد زیرا در این مرحله است که طرفین شرایط خود را برای انعقاد ازدواج با هم در میان می‌گذارند و با شناخت خصوصیات و اهداف یکدیگر در واقع پایه های ازدواج خود را بنا می کنند.

۱. مشاوره حقوقی دوران نامزدی: 

دوران نامزدی که در قانون و عرف تعریف متفاوتی دارد از زمان خواستگاری تا زمان انعقاد ازدواج را شامل می‌شود در این دوران حقوق و تکالیفی برای طرفین به وجود می آید که انجام یا عدم انجام آن ها آثار متفاوتی بر روابط طرفین خواهد داشت .

آگاهی از این موارد و قوانین حاکم بر موضوع به کمک یک مشاوره حقوقی خانواده محقق می گردد.  بدین طریق از اختلافات و دعاوی احتمالی آینده تا حد زیادی جلوگیری می شود.

۲. مشاوره حقوقی زمان انعقاد عقد ازدواج :

 در زمان انعقاد عقد ازدواج طرفین می توانند با توافق خود تعهداتی را وارد مفاد قرارداد نمایند. و با ذکر این شروط در سند رسمی ازدواج و با امضای آن به آنها رسمیت بخشند.

در واقع به شروط مذکور از این طریق می توان قابلیت لازم الاجرایی داد و اعتبار آنها را تضمین نمود .

به عنوان مثال ضمن عقد نکاح زن میتواند حق سفر٫ حق اشتغال٫ حق انتخاب مسکن٫ حتی حق طلاق را برای خود در نظر بگیرد و با امضای شوهر از کلیه این حقوق برخوردار گردد.

شروط مذکور باید موافق قوانین امری باشد در غیر اینصورت اعتباری نخواهند داشت تشخیص این امر و همچنین شناسایی سایر حقوق با بهره مندی از یک مشاوره حقوقی خانواده محقق می گردد.

مشاوره حقوقی بعد از ازدواج:

مطابق ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی به مجرد عقد نکاح رابطه زوجیت به وجود آمده و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می شود.

این حقوق و تکالیف یعنی: نفقه، مهریه، ریاست مرد بر خانواده، حسن معاشرت، معاضدت در تشدید و تحکیم مبانی خانواده، سکونت مشترک، تمکین زوجه از مهم ترین آثار نکاح می باشند .

اغلب اختلافات میان زوجین در خصوص نحوه عمل کردن یا عمل نکردن به این تکالیف به وجود می آید و دلیل عمده این اختلافات عدم آگاهی زوجین از تکالیف قانونی خود می باشد .

یک مشاور حقوقی خانواده با تکیه بر تجربه و تخصصی که در خصوص امور خانوادگی دارد با ارائه راهکارهای منطقی و قانونی از تبدیل مشکلات ساده خانوادگی به یک معضل بزرگ جلوگیری می نماید.

گاهی  بهرهمندی از یک مشاوره حقوقی خانواده حتی جلوی از هم پاشیدن خانواده را گرفته و روابط را بیشتر از قبل تحکیم می بخشد.

پیشنهاد می شود طرفین در روابط خانوادگیشان حتما از راهنمایی های یک مشاوره خانواده بهره‌مند گردند و از این طریق از بروز اختلافات و دعاوی احتمالی در آینده پیشگیری نمایند.

اقدامات یک مشاور حقوقی خانواده:

شناسایی کلیه حقوق قانونی زوجین و آگاهی دادن به آنها.

ارائه اطلاعاتی در خصوص پرداخت نفقه ، آثار ترک نفقه ، میزان نفقه احتمالی ،

نحوه مطالبه مهریه، تعیین تکلیف حضانت فرزندان، میزان اجرت المثل و ...

در صورتی که مشکلات و اختلافات زوجین تا حدی باشد که حتی با چندین بار مشاوره و اعمال راه حل های قانونی و منطقی نتوانند به توافق برسند و تصمیم به اقدام قانونی و طرح دعوا در دادگاه بگیرند در این خصوص علاوه بر کمک گرفتن از مشاوره حقوقی خانواده لازم است که از تخصص و تجربه یک وکیل خانواده استفاده کنند و ازین پس با طرح دعوا سرنوشت خود را تسلیم حکم دادگاه خانواده نمایند.

آنی مشاور در جهت بهبود روابط خانوادگی و برقراری آرامش و نظم در جامعه با ارائه خدمات مشاوره آنلاین خانواده (تلفنی و چت) و نیز مشاوره حضوری خانواده، آماده ارائه خدمات حقوقی خود می باشد .

جهت برقراری ارتباط با مشاوران متخصص سراسر کشور اپلیکیشن مشاوره حقوقی آنلاین آنی مشاور را نصب کنید. همچنین در نوبت اول می توانید مشاوره حقوقی خانواده را رایگان دریافت کنید.

ارتباط با وکیل متخصص در حوزه مشاوره حقوقی خانواده