× خانه وبلاگ پرسش و پاسخ ثبت نام ورود خروج از حساب

مالیات بر خرید و فروش سکه طلا

طلا به عنوان یکی از کالاهایی است که مورد مصرف بسیاری از خانم‌ها قرار می‌گیرد. با توجه به ماهیت طلا که یک کالای مصرفی نیست و تنها موردی که در هنگام فروش طلا از بین می‌رود اجرت ساخت آن است و اصل کالا قابل خرید است، بنابراین مالیات بر طلا باید از اجرت ساخت آن محاسبه و دریافت شود. مالیات بر سکه به عنوان یکی از مالیات‌های دریافتی دولت از افراد است که نحوه تعیین آن با توجه به اجرت ساخت متفاوت است. ما در این نوشته می‌خواهیم در مورد مالیات بر سکه مطالب جالبی را برای شما عزیزان قرار دهیم.

دریافت مالیات بر سکه و مالیات بر طلا به عنوان یک راه کار مناسب برای اجرای عدالت اجتماعی است. دولت با برقراری مالیات بر بخش‌های سرمایه پذیر سعی دارد تا کنترل مناسبی در بخش‌های مربوطه داشته باشد.

مالیات بر سکه

سازمان مالیاتی کشور پرداخت مالیات بر سکه را طبق لیست مربوط به خود در سایت مالیاتی قرار داده است. در بخشنامه تصویب شده در سال 97 افراد با توجه به خرید سکه و طلا باید مالیات آن را بپردازند. بر اساس مواد 1 و 93 قانون مالیات‌های مستقیم و بنا بر تبصره ماده 100 قانون مذکور، دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران وظیفه دارند طبق فرمول زیر مالیات خود را پرداخت کنند:

از سال 97 به بعد کلیه خریدارانی که نسبت به دریافت 200 سکه از بانک مرکزی اقدام کرده‌اند مشمول دستورالعمل خاص بوده و باید اظهارنامه مالیاتی خود را تقدیم اداره امور مالیاتی کنند. نحوه تعیین مالیات بر سکه و پرداخت آن به شرح زیر است:

  • افرادی که تا 20 سکه از بانک مرکزی دریافت کرده‌اند مشمول مالیات بر سکه نمی‌باشند
  • نسبت به مازاد 20 سکه تا میزان 60 سکه به ازای هر سکه 150 هزار تومان مالیات مقطوع
  • نسبت به مازاد 60 سکه تا میزان 100 سکه به ازای هر سکه 200 هزار تومان مالیات مقطوع
  • نسبت به مازاد 100 سکه تا میزان 200 سکه به ازای هر سکه 250 هزار تومان مالیات مقطوع

مالیات بر خرید سکه

مالیات طلافروشان

طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده که در سال 89 به طلافروشان ابلاغ شده است، مالیات طلافروشان باید جهت ثبت نام اقدام و هر سه ماه یک بار اظهارنامه مالیاتی خرید سکه خود را اعلام و ثبت کنند. دلیل این امر توسط سازمان امور مالیاتی تشریح شده است که طبق قانون ارزش افزوده برای طلا، اخذ مالیات از کل فروش طلا صورت می‌پذیرد.

مالیات طلا چقدر است

شاید برای خیلی از افراد این سؤال مطرح باشد که مالیات طلا چقدر است. به عنوان مثال باید بیان کنیم اگر قیمت یک گرم طلای خام حدود 115 هزار تومان باشد و اجرت آن برای هر گرم کاری 15 هزار تومان باشد، مبلغ طلا و اجرت، برای هر گرم حدود 130 هزار تومان بوده که به مبلغ فوق 7 درصد سود فروشنده نهایی اعمال می‌شود که در نهایت مبلغ هر گرم ساخته شده با اجرت حدود 139 هزار تومان خواهد بود.

مالیات سکه طلا

طبق اعلام سازمان امور مالیاتی به مبلغ نهایی فوق، باید 9 درصد ارزش افزوده اضافه شود و این مبلغ از مشتری دریافت شده و به سازمان پرداخت ‌شود. برای مثال فوق، برای هر گرم فروش طلا حدود 12 هزار 500 تومان به مبلغ مذکور اضافه می‌شود، در واقع مالیات از دریافت کننده طلا دریافت می‌شود. باید در نظر داشته باشید که طلا به عنوان کالایی است که مجدداً وارد عرصه محصولات می‌شود. یعنی از یک کیلو طلا می‌توان برای ساخت مجدد استفاده کرد و چند بار ارزش افزوده از آن دریافت می‌شود.

سخن پایانی

مالیات بر سکه به عنوان یکی از مالیات‌های دریافتی دولت است. طبق قانون، دولت موظف است همه ساله با توجه به نرخ تورم و اقتصادی کشور، میزان مالیات بر طلا را مشخص کند. طبق آیین نامه باید این مبلغ به اجرت و ساخت طلا اضافه شده و از مشتری دریافت شود. صنف طلافروشان موظف هستند تا اظهارنامه مالیاتی خود را سر موعد مقرر برای اداره مالیات ارسال کنند. در مورد سکه نیز بانک مرکزی میزان مالیات دریافتی را بر اساس سکه خریداری شده تعیین می‌کند.

شاید به صورت کلی بتوان بیان کرد دلایل گرفتن مالیات بر عایدی سرمایه می‌تواند باعث ایجاد عدالت مالیاتی در بین مردم شود. مالیات برای برقراری عدالت بیشتر در جامعه و کنترل سوداگری در بخش‌های مختلف سرمایه پذیر مانند مسکن اتخاذ می‌شود. دولت‌ها به کمک دریافت مالیات می‌توانند هزینه‌های خود را پوشش داده و به راحتی برای افزایش رفاه حال مردم تلاش کنند.

آنی مشاور، مشاوران خبره و حرفه ای در زمینه مالیات دارد که می توانند با راه کار های مناسب باعث حفظ حقوق مالیاتی شما و جلوگیری از اشتباهات و تشخیص های مالیاتی نادرست در مورد شما شوند.

با نصب اپلیکیشن آنی مشاور از مشاوران مالیاتی، مشاوره دریافت کنید.

مقالات مرتبط

مالیات ارث بر املاک مسکونی
مالیات بر خرید و فروش سکه طلا
مالیات واردات و صادرات
از یک مشاوره مالیاتی چه بخواهیم
مالیات ارزش افزوده
سامانه های مالیاتی و کارکردهای آنان
اعتراض به اوراق مالیاتی
مالیات فصلی
مشوق های مالیاتی
سامانه های مالیاتی
معافیت مالیاتی
مالیات بر حقوق کامندان
مالیات بر درآمد
مالیات بر ارث
انواع اظهارنامه های مالیاتی
قوانین مالیاتی ایران
مالیات خرید و فروش
فرار مالیاتی
مالیات حقوق کارکنان
اشتباهات ثبتی چیست؟
رد دفاتر قانونی بوسیله سازمان امور مالیاتی
اموال خارج از شمول مالیات بر ارث
چگونگی تشکیل جلسه هیات حل اختلاف مالیات
رسیدگی به اختلافات مالیاتی در ایران
ممنوعیت ثبت شرکت بدلیل بدهی مالیاتی
ثبت شرکت پس از مشاوره حقوقی
هزینه های قابل قبول مالیاتی
بررسی رابطه مدیریت سود واقعی با چرخه عمر شرکتها
مشاوره مالیات بر ارث
مشاوره مالیاتی آنلاین | مشاوره ارزش افزوده
مشاوره مالیات شرکتها
مشاور مالیاتی تهران
مشاوره مالیاتی

ارتباط با وکیل متخصص در حوزه مشاوره مالیاتی