آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

انواع دعاوی بانکی علیه مشتری

۰۷:۴۷ - ۱۹ مرداد ۱۴۰۰

  • 0
  • 0
  • 1635

۱۹

مرداد

در این نوشتار به بررسی انواع دعاوی بانکی علیه مشتری می پردازیم.مسلما در اعطای وامهای بانکی، بانک ها از وام گیرنده ها وثایق و تضمیناتی درخواست می‌کنند تا در صورت عدم پرداخت اقساط در موعد معین

دعوای مطالبه طلب علیه مشتری در دادگاه ،تقاضای اجراییه از اجرای ثبت، طرح دعوای مطالبه وجه چک یا سفته از جمله مهمترین دعاوی بانکی علیه مشتری می باشند که بانک ها در صورت مواجه شدن با عدم انجام تعهدات قراردادی از جانب دریافت کنندگان وام و ضامن ها می توانند در دادگاه های حقوقی طرح کنند.

در این نوشتار به بررسی انواع دعاوی بانکی علیه مشتری می پردازیم.

دعوای مطالبه طلب علیه مشتری در دادگاه

مسلما در اعطای وام های بانکی، بانک ها از وام گیرنده ها وثایق و تضمیناتی درخواست می‌کنند تا در صورت عدم پرداخت اقساط در موعد معین از سوی وام گیرنده از وثایق یا تضمیناتی که به بانک ارائه داده‌اند مبلغ آن را مطالبه نمایند.

اما در برخی مواقع بانک با عدم انجام تعهد مواجه می شود و شرایط استثنایی پیش می آید که بانک مطالبات خود را از تضمینات و وثیقه ها هم نمی تواند وصول کند، و یا وثیقه و تضمین مزبور برای مطالبات بانکی کفایت نمی کند.

در چنین مواقعی بانک می تواند یک دعوای مالی برای مطالبات خود به طرفیت ضامن و مدیون اصلی طرح کند دادگاه صلاحیت دار در این پرونده دادگاه محل تنظیم قرارداد یا انجام تعهد یا محل اقامت خوانده می باشد.

در مورد وامهای ارزی نیز بانک ها به همین طریق می‌توانند برای مطالبه ارز در دادگاه طرح دعوا کنند.

تقاضای اجرایی از اجرای ثبت

از آنجایی که اصولاً بانک ها در اعطای وام ها و تسهیلات بانکی تضمینات و وثایق بانکی را به صورت اسناد رسمی تنظیم می‌کنند لذا در صورت تخلف وام گیرنده یا ضامن ها از قرارداد و عدم پرداخت اقساط وام خود، از طریق صدور اجرائیه از اجرای ثبت اقدام می نمایند با اخذ دستور اجرا به مزایده مال مورد وثیقه می‌پردازد.

با استناد به آیین نامه نحوه اجرای اسناد لازم الاجرا مصوب ۱۳۸۷ نسبت به اسناد وثیقه رسمی، اجرائیه صادر می شود.

به تقاضای بانک بعد از صدور اجراییه به متعهد اخطار می شود که بدهی خود را پرداخت کند در صورت عدم پرداخت دیون از سوی متعهد مال مورد وثیقه مطابق مقررات آیین نامه اجرای اسناد لازم الاجرا، بازداشت و به مزایده گذاشته می شود.

طرح دعوای مطالبه وجه چک یا سفته

بانکها در موقع اعطای وام علاوه بر اخذ وثیقه های ملکی برای تضمین بازپرداخت از وام گیرنده و ضامن، اسنادی مثل چک سفته یا برات دریافت می کنند در صورتی که وام گیرنده اقساط خود را پرداخت نکند و ضمانت هم بنا به دلیلی به کار نیاید و یا کفایت نکند بانک با طرح دعوای حقوقی علیه صادرکننده این اسناد اقدام به مطالبه وجه این اسناد می نماید.

در صورت وجود ابهام یا سوالی در خصوص دعاوی مذکور و آگاهی از قوانین و قواعد حاکم بر قراردادهای بانکی می توانید اپلیکیشن مشاوره حقوقی آنلاین آنی مشاور را دانلود و نصب کنیدو از مشاوره بانکی و سایر مشاوره های حقوقی بهرمند شوید.

وکلا و مشاوران متخصص در امور بانکی به صورت آنلاین و تمام وقت آماده ارائه خدمات حقوقی به متقاضیان می باشند.

جهت برقراری ارتباط با مشاوران ،کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی در خصوص قوانین و مقررات مربوط به این موضوع می توانید درخواست خود را برای دریافت مشاوره و خدمات حقوقی را از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن آنی مشاور یا تماس با شماره های :

 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ مطرح فرمایید.

دانستنی های مرتبط

نظرات (0)

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب

مشاوره در واتساپ : 09195663606