آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

نکاتی درباره جرم خرید و فروش غیرمجاز

۲۳:۵۷ - ۰۳ تیر ۱۴۰۱

  • 0
  • 0
  • 63

۰۳

تیر

منظور از جرم خرید و فروش غیرمجاز واردات صادرات خرید و فروش کالایی است که واردات صادرات و خرید و فروش آن نیاز به مجوز قانونی دارد و انجام این اعمال بدون اخذ مجوز دولتی توسط اشخاص جرم تلقی می شود

منظور از جرم خرید و فروش غیرمجاز، واردات، صادرات، خرید و فروش کالایی است که واردات، صادرات و خرید و فروش آن نیاز به مجوز قانونی دارد و انجام این اعمال بدون اخذ مجوز دولتی توسط اشخاص جرم تلقی می شود.

 

خرید و فروش غیرمجاز دارو

از مهمترین مصادیق جرم خرید و فروش غیرمجاز، خرید و فروش غیرمجاز دارو است که بدون اخذ مجوز از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی جرم محسوب می‌شود.

 

مطابق تبصره ۶ ماده ۳ قانون مربوط به مقررات امور پزشکی دارویی خوردنی و آشامیدنی به کلیه جرایم موضوع قانون مزبور از جمله توزیع و خرید و فروش غیر مجاز دارو در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود.

 

موضوع این جرم دارو و مواد و اقلام دارویی است که اسامی و مشخصات آنها را وزارت بهداشت مشخص و معرفی می کند.

 

مجازات جرم خرید و فروش غیرمجاز دارو

با توجه به وجود عوامل تشدید کننده جرم و دفعات ارتکاب جرم، مجازات آن جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا صد میلیون ریال یا دو برابر قیمت داروهای مکشوفه و ضبط داروها به نفع وزارت بهداشت و محرومیت از اشتغال از یک تا ده سال در مورد مرتکبینی است که از مسئولین مراکز بهداشت تهیه و توزیع دارو و سایر مسئولین مندرج در ماده ۳ قانون مزبور می باشند.

 

خرید و فروش غیرمجاز ارز

یکی دیگر از مصادیق این جرم ،خرید و فروش ارز بدون مجوز قانونی و بدون توجه به مقررات و اعلام بانک مرکزی مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش ارز خارجی از شبکه بانکی و صرافی ها، می باشد.

 

ارتکاب این جرم تاثیر مستقیمی بر ایجاد نابسامانی در فضای ارزی کشور و افزایش نرخ ارز و اخلال در نظام اقتصادی و ارزی دارد و در نهایت تضییع حقوق مردم و ضعف نظام جمهوری اسلامی ایران را به دنبال خواهد داشت.

به همین دلیل مبارزه و برخورد شدید با مرتکبان این جرم اهمیت زیادی داشته و مورد توجه قانونگذار قرار گرفته است.

 

مطابق بند خ ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز عدم رعایت ضوابط تعیین شده از سوی دولت یا نداشتن مجوز های لازم از بانک مرکزی برای ورود و خروج، خرید و فروش یا حواله ارز قاچاق محسوب می‌شود.

 

قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، واردات و صادرات کالا و ارز بدون مجوز قانونی که موجب نقض تشریفات قانونی شود را جرم و برای آن مجازات تعیین کرده است.

 

منظور از نقض تشریفات قانونی، عدم رعایت تشریفات گمرکی و بانکی ، عدم اخذ مجوزهای لازم و ارائه نکردن آنها به مراجع ذیربط می باشد.

 

فروش غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی

فروش کالای حاوی طرح صنعتی بر اساس بند ب ماده ۲۸ قانون ثبت اختراعات طرحهای صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ ، از حقوق انحصاری مالک طرح صنعتی می باشد و هرکس که قصد فروش این کالا را داشته باشد، باید از مالک اجازه بگیرد، و اگر بدون اذن مالک اقدام به فروش کالای حاوی طرح صنعتی بنماید، مالک طرح صنعتی می‌تواند، بابت فروش غیرمجاز طرح صنعتی شکایت کند.

 

مرجع صالح به رسیدگی به جرم خرید و فروش غیر مجاز

مطابق قوانین ایران به طور کلی به جرم خرید و فروش غیرمجاز کالا و ارز به صورت سازمان یافته یا حرفه ای، قاچاق کالاهای ممنوع، قاچاق کالا و ارز مستلزم حبس یا انفصال از خدمات دولتی، در دادسرا و دادگاه انقلاب رسیدگی می شود.

سایر پرونده‌های قاچاق کالا و ارز و خرید و فروش غیرمجاز که در سطح پایین تر و جزئی تری ارتکاب یابند تخلف محسوب شده و سازمان تعزیرات حکومتی صلاحیت رسیدگی به آنها را دارد.

 

برای انجام وکالت  یا دریافت مشاوره و خدمات حقوقی از مشاوران ، کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» می‌توانید با شماره‌ی : 02188326049 و یا 09195663606 تماس حاصل فرمایید.

دانستنی های مرتبط

نظرات (0)

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب

مشاوره در واتساپ : 09195663606