آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

پنج نکته کاربردی درباره ثبت شرکت یا موسسه

۱۲:۳۸ - ۲۰ مهر ۱۴۰۰

  • 0
  • 0
  • 700

۲۰

مهر

در این نوشتار می خواهیم پنج نکته کاربردی درباره ثبت شرکت یا موسسه را برای شما بیان کنیم. ۱- تا زمانی که از جوانب مختلف، ثبت شرکت برای انجام کسب و کارتان ضرورت ندارد از ثبت شرکت یا موسسه خودداری کنید

ممکن است به دلایل گوناگون به این نتیجه رسیده باشید که برای آغاز یا ادامه کسب و کارتان یک شرکت یا موسسه ثبت نمایید.

فارغ از اینکه چرا به این نتیجه رسیده اید و بدون توجه به اینکه تصمیم شما در این باره، درست است یا خیر در این نوشتار می خواهیم پنج نکته کاربردی درباره ثبت شرکت یا موسسه را برای شما بیان کنیم.

۱- تا زمانی که از جوانب مختلف، ثبت شرکت برای انجام کسب و کارتان ضرورت ندارد از ثبت شرکت یا موسسه خودداری کنید و در هر زمانی که به این نتیجه رسیدید باید برای اداره و پیشرفت کسب و کارتان، شرکت ثبت کنید حتماً در نظر داشته باشید که ثبت شرکت و موسسه و فعال کردن آن در این روزگار، مستلزم شفافیت مالی و مالیاتی و اداری و تجاری است. بنابراین به قول حسابدارها دوره دو دفتره بودن شرکت و موسسه و دوره پنهانکاری مالی و مالیاتی و گمرکی و بانکی و.... را فراموش کنید.

۲- در این چند سال اخیر ، اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری ، امکان ثبت غیرحضوری و آنلاین شرکت و موسسه را از طریق درگاه اینترنتی خود به نشانی https://irsherkat.ssaa.ir را فراهم کرده است.

بنابراین اگر یک مقدار ، وقت بگذارید و دقت کنید نیازی نخواهید داشت که برای ثبت شرکت یا موسسه مورد نظر خود ، هزینه ای را به موسسات ثبتی و همانند اینها بپردازید.

۳- ثبت شرکت و موسسه اصولاً و بطور کلی نیازی به مجوز ندارد. البته بعضی از فعالیت ها را بدون مجوز صادره از مراجع ذیصلاح نمی توان در موضوع فعالیت شرکت یا موسسه قرار داد مگر با اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح. تاسیس بعضی از شرکت ها و موسسات نیازمند مجوز از دستگاه های خاص می باشد.

بخشی از این موارد به شرح زیر می باشد:

الف) ثبت شرکت موسسه فرهنگی و چاپ و انتشارات، مجوز وزارت ارشاد را لازم دارد.

ب) ثبت شرکت و موسسه گردشگری و آژانس هواپیمایی و هتل داری، مجوز وزارت گردشگری را لازم دارد.

ج) ثبت شرکت تعاونی ، مجوز وزارت تعاون را لازم دارد.

د) ثبت شرکت یا موسسه آموزش عالی ، مجوز وزارت علوم و تحقیقات را لازم دارد.

ه) ثبت شرکت و موسسه خدمات حفاظتی و مراقبتی و انتظامی ، مجوز نیروی انتظامی را لازم دارد.

و) ثبت شرکت یا موسسه رتبه بندی، مجوز اتاق بازرگانی یا سازمان بورس یا سازمان نظام مهندسی را لازم دارد.

ز) تاسیس باشگاه ورزشی و موسسه و شرکت با فعالیت ورزشی ، مجوز وزارت ورزش و جوانان را نیاز دارد.

۴- برای تاسیس شرکت و موسسه باید لزوما یک محل را بعنوان اقامتگاه قانونی و دفتر مرکزی شرکت یا موسسه در نظر بگیرید. اولا کاربری این محل نمی‌تواند مسکونی باشد بلکه باید دارای کاربری اداری و یا تجاری باشد. زیرا استفاده اداری و تجاری از محل مسکونی در حکم تخلف ساختمانی است و باعث طرح پرونده ساختمان در کمیسیون ماده صد قانون شهرداری ها می شود و باعث صدور حکم بر اعاده وضعیت ساختمان به مسکونی و تعلق جریمه می گردد.

ثانیا محل یادشده یا باید از ابتدا در مالکیت همان شرکت یا موسسه باشد یا بنام آن موسسه یا شرکت ، اجاره شود. اگر اقامتگاه شرکت اجاره ای باشد بدیهی است که تشکیل پرونده مالیات بر اجاره برای دفتر مرکزی شرکت را باید در نظر داشته باشید.

۵- ثبت شرکت با مسئولیت محدود مستلزم وجود حداقل دو شریک و شرکت سهامی ، وجود حداقل سه سهامدار می باشد و موسسه نیز با یک شریک، قابل ثبت است. سهامدار و شریک می توانند صغیر و نابالغ باشد ولی هیأت مدیره شرکت و موسسه لزوما باید بالغ و رشید باشند. کارمند دولت می تواند سهامدار یا شریک باشد ولی نمی‌تواند عضو هیات مدیره شرکت یا موسسه بخش خصوصی باشد. اگر بیش از ۵ درصد سهام یک شرکت متعلق به کارمندان دولت یا بستگان آنها باشد آن شرکت و موسسه برای معامله و قرارداد با دستگاه های دولتی، دچار محدودیت و ممنوعیت قانونی می شود.

برای ارتباط با مشاوران متخصص ایران و کسب اطلاعات بیشتر در این باره کافیست اپلیکیشن مشاوره حقوقی آنی مشاور را دانلود و نصب کنید.

 

 

جهت برقراری ارتباط با مشاوران ،کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی در خصوص قوانین و مقررات مربوط به این موضوع می توانید درخواست خود را برای دریافت مشاوره و خدمات حقوقی را از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن آنی مشاور یا تماس با شماره های :

 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ مطرح فرمایید.

دانستنی های مرتبط

نظرات (0)

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب

مشاوره در واتساپ : 09195663606