× خانه وبلاگ پرسش و پاسخ ثبت نام ورود خروج از حساب

اشتباهات ثبتی چیست؟

اشتباهاتی که در موقع ثبت اسناد در اداره ثبت اسناد و املاک از طرف مأموران ثبت ممکن است رخ دهد می‌تواند در مرحله قبول تقاضای ثبت یا در اثنای عملیات مقدماتی یا در ثبت ملک و صدور سند مالکیت و یا در جریان تفکیک املاک رخ دهد.

انواع اشتباهات ثبتی:
اشتباه در شماره ملک ثبت شده، در مساحت و عملیات تحدیدی ملک و ورود به ملک مجاور، در نام و نام خانوادگی مالک، در ثبت حقوق ارتفاقی ملک ،در پذیرش تقاضای ثبت، در تفکیک املاک، در مندرجات سند مالکیت و...
از عمده ترین اشتباهات ثبتی می باشد که در مواقع مواجهه با چنین مشکلاتی توصیه می شود قبل از هر اقدامی با یک مشاور حقوقی ثبت اسناد و املاک مشورت نمایید.

مشاوره حقوقی ثبت اسناد و املاک راهکارهای قانونی مواجهه با چنین اشتباهات ثبتی را ارائه می نماید و شما را از قوانین و مقررات حاکم بر اختلافات و اشتباهات ثبتی آگاه می نماید.

شناخت مراجع رسیدگی کننده به اشتباهات ثبتی
هیات نظارت : 
برای رسیدگی به اختلافات و اشتباهات مربوط به امور ثبت اسناد و املاک در مقر دادگاه هر استان هیاتی به نام هیات نظارت مرکب از رئیس ثبت استان یا قائم مقام او و دو نفر از قضات دادگاه استان به انتخاب وزیر دادگستری تشکیل می شود.(ماده۶قانون ثبت)

بنابراین هیات نظارت به کلیه اشتباهات ثبتی مربوط به امور ثبتی در حوزه قضایی استان رسیدگی می نماید.
طی بخشنامه های ثبتی بعدی، اختیارات هیات نظارت در خصوص اشتباهات ثبتی، به روسای واحدهای ثبتی تفویض شده که به موجب آن ،اختیار رسیدگی به برخی از اشتباهات به روسای واحدهای ثبتی محل داده شده است.

شورای عالی ثبت :
تجدیدنظر از آرای هیات های نظارت بر عهده شورای عالی ثبت است.
همچنین رسیدگی و اعلام نظر در موارد ارجاعی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور ایجاد وحدت رویه در مواردی که آرای هیات نظارت متناقض و یا خلاف قانون صادر شده باشد برعهده شورای عالی ثبت می باشد.

باید توجه داشته باشیم در مواقعی که متوجه وجود یکی از اشتباهات ثبتی در سند مالکیت خود می شویم اقدامات لازم را در جهت حفظ حق مالکیت خود و جلوگیری از تعارض و تزاحم در ملک توسط اشخاص دیگر، انجام دهیم.

وجود اسناد معارض و مالکیت معارضی:
یکی از آثار اشتباهات ثبتی که موجب به وجود آمدن اسناد معارض نسبت به ملک واحدی می گردد و در نتیجه مشکلات فراوانی را به وجود می آورد مالکیت معارضی است.
ادارات ثبت مکلفند به محض اطلاع از وجود اسناد معارض مراتب را به دفاتر اسناد رسمی حوزه مربوط کتبا ابلاغ و گزارش امور را جهت اتخاذ تصمیم به هیات نظارت ارسال کنند.
پس از درخواست رسیدگی از هیات نظارت در صورتی که مرجع مزبور تشخیص دهد که در جریان مقدماتی ثبت املاک اشتباه موثری واقع شده و یا طی عملیات بعدی اشتباهی رخ داده ،عملیات مزبور را ابطال و جریان ثبت طبق مقررات، تجدید، تکمیل یا اصلاح می گردد.
لازم به ذکر است در صورت تشخیص مالکیت معارض نسبت به ملکی سند مالکیت ثبت مقدم تا موقعی که حکم ابطال آن از دادگاه صادر نشده معتبر شناخته خواهد شد. و سند مالکیت موخر تا زمانی که حکم صحت آن از دادگاه صادر نشده نسبت به مورد تعارض سند معارضی تلقی می شود .
هیات نظارت پس از رسیدگی و احراز وقوع اشتباهات ثبتی  ،دستور اصلاح ثبت دفتر املاک و اسناد مالکیت را صادر خواهد کرد.

توصیه می شود در صورتی که شخصی متوجه وجود سندی معارض با سند مالکیت خود شود با مراجعه به یک مشاور ثبت اسناد و املاک در خصوص مشکل به وجود آمده از حقوق و تکالیف خود آگاهی پیدا کند.

آنی مشاور اولین مرکز تخصصی مشاوره حقوقی آنلاین در ایران است که با حضور مشاوران و وکلای متخصص در امور مربوط به اختلافات و اشتباهات ثبتی، آماده ارائه خدمات حقوقی خود می باشد.

در یک مشاوره ثبت اسناد و املاک شخص متقاضی از قوانین و مقررات مربوط به اشتباهات ثبتی، مرجع رسیدگی کننده به آن ،مهلت های قانونی مراجعه به دادگاه و سایر اقدامات لازم در جهت احقاق حق مالکیت مطلع می شود.
و بدین طریق از حق مالکیت خود که مورد تعرض و تزاحم دیگران واقع شده بود حمایت می نماید.

 با نصب اپلیکیشن آنی مشاور از امتیاز مشاوره در آنی مشاور به صورت چت مشاوره آنلاین بدون ارتباط تصویری و گفتاری بهره مند شوید.
همچنین در آنی مشاور امکان دسترسی به مشاور ثبت اسناد و املاک به صورت حضوری و تلفنی اینترنتی نیز وجود دارد.

آنی مشاور، مشاوران خبره و حرفه ای در زمینه مالیات دارد که می توانند با راه کار های مناسب باعث حفظ حقوق مالیاتی شما و جلوگیری از اشتباهات و تشخیص های مالیاتی نادرست در مورد شما شوند.

با نصب اپلیکیشن آنی مشاور از مشاوران مالیاتی، مشاوره دریافت کنید.

مقالات مرتبط

مالیات ارث بر املاک مسکونی
مالیات بر خرید و فروش سکه طلا
مالیات واردات و صادرات
از یک مشاوره مالیاتی چه بخواهیم
مالیات ارزش افزوده
سامانه های مالیاتی و کارکردهای آنان
اعتراض به اوراق مالیاتی
مالیات فصلی
مشوق های مالیاتی
سامانه های مالیاتی
معافیت مالیاتی
مالیات بر حقوق کامندان
مالیات بر درآمد
مالیات بر ارث
انواع اظهارنامه های مالیاتی
قوانین مالیاتی ایران
مالیات خرید و فروش
فرار مالیاتی
مالیات حقوق کارکنان
اشتباهات ثبتی چیست؟
رد دفاتر قانونی بوسیله سازمان امور مالیاتی
اموال خارج از شمول مالیات بر ارث
چگونگی تشکیل جلسه هیات حل اختلاف مالیات
رسیدگی به اختلافات مالیاتی در ایران
ممنوعیت ثبت شرکت بدلیل بدهی مالیاتی
ثبت شرکت پس از مشاوره حقوقی
هزینه های قابل قبول مالیاتی
بررسی رابطه مدیریت سود واقعی با چرخه عمر شرکتها
مشاوره مالیات بر ارث
مشاوره مالیاتی آنلاین | مشاوره ارزش افزوده
مشاوره مالیات شرکتها
مشاور مالیاتی تهران
مشاوره مالیاتی

ارتباط با وکیل متخصص در حوزه مشاوره مالیاتی