آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

استعلام مسدودی حساب بانکی

۱۵:۱۸ - ۰۹ فروردین ۱۴۰۱

  • 0
  • 0
  • 488

۰۹

فروردین

هر شخصی تنها می‌تواند به اطلاعات بانکی خود و افرادی که تحت تکفل یا قیمومیت او هستند یا به نمایندگی قانونی آنها ، دسترسی داشته باشد و استعلام حساب بانکی سایر اشخاص فقط توسط مقامات قضایی و مراجع قانونی مانند دادسراها و دادگاه‌ها و سازمان امور مالیاتی و مرکز مبارزه با پولشویی، امکان پذیر می‌باشد.

اطلاع از اینکه حساب بانکی افراد مسدود یا فعال است می‌تواند کمک شایانی به افزایش صحت و دقت معاملات بنماید.

اما این یک روی سکه است. روی دیگر سکه، اهمیت حفظ اسرار و اطلاعات اشخاص نزد بانکها می باشد.

چه کسی می تواند استعلام حساب بانکی بگیرد؟

بدیهی است هر کس نسبت به حساب بانکی خود یا افراد تحت تکفل و تحت قیمومیتش امکان استعلام وضعیت و اطلاعات حساب بانکی از جمله درباره مسدود بودن یا نبودن حساب بانکی را دارد.

اما نسبت به حساب بانکی سایر اشخاص نمی توان به طور مطلق قائل به چنین حقی بود.

 

هر چند آنی مشاور معتقد است اشخاص دارای پروانه کسب یا کلیه اشخاصی که دارای مجوز فعالیت از مراجع ذیصلاح قانونی و صنفی هستند حق دارند در هنگام معامله با اشخاص دیگر، حداقل از وجود حساب بانکی فعال و اطلاعات ناظر به اعتبار تجاری آنها اطلاع حاصل کنند اما در عین حال باید در نظر داشت که حفظ اسرار تجاری و بانکی اشخاص، یک اصل بسیار مهم در نظام اقتصادی و بانکی کشور است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

 

بر اساس همین اصل ، حتی درباره چگونگی دسترسی مقامات قضایی و مالیاتی نسبت به اطلاعات و وضعیت حساب بانکی اشخاص نیز قانون محدودیت هایی را در نظر گرفته است.

بعضی از کاربران و مشتریان آنی مشاور سوال می کنند که:

آیا می‌توانم مسدود بودن یا نبودن حساب بانکی دیگران را از بانک آنها استعلام کنم؟

در پاسخ باید گفت که اصولاً بانکها مجاز نیستند وضعیت و اطلاعات حساب بانکی اشخاص‌ را نزد دیگران افشا کنند.

فقط مقامات قضایی و مراجع قانونی همانند دادسرا و دادگاه و سازمان امور مالیاتی و مرکز مبارزه با پولشویی، در چهارچوب قانون، اجازه دسترسی به وضعیت و اطلاعات حساب بانکی اشخاص را دارند.

 

درخواست مسدودی حساب از طرف چه کسانی ممکن است؟

مسدودی حساب بانکی ممکن است به درخواست مشتری (صاحب حساب)، دستور مراجع قضایی (مثلا در دعاوی پس از ارئه لایحه دفاعیه بانکی به مرجع رسیدگی کننده) و یا به دستور مستقیم از طرف بانک مرکزی صورت گیرد.

رفع مسدودی حساب هم در اکثر موارد توسط مراجع قضایی امکان پذیر است.

 

منظور از مسدودی حساب بانکی چیست؟

منظور از مسدودی حساب بانکی این است که حساب بانکی صاحب حساب به دلایلی از جمله حفظ حقوق طلبکاران، جلوگیری از وقوع جرم یا تامین دلیل یا تامین خواسته برای طرح دعوا ،به دستور مراجع قضایی، صاحب حساب یا خود بانک، مسدود می‌شود و تا رفع مسدودیت، صاحب حساب نمی‌تواند از محل حساب خود برداشت یا پرداختی داشته باشد، به عبارتی مسدودی حساب بانکی یعنی بازداشت وجوه بانکی در حساب مشتری.

 

در چه مواردی حساب بانکی مسدود می شود؟

در مواردی همانند: نقص اطلاعات هویتی صاحب حساب در بانک، راکد ماندن طولانی مدت حساب، وجود شکایت علیه صاحب حساب و دستور مسدودی حساب از جانب مراجع قضایی، ضمانت وام و عدم پرداخت اقساط وام، صدور چک بلامحل، مفقودی یا سرقت چک، توقیف مالیاتی یا ثبتی، ممکن است حساب بانکی شخص، مسدود شود.

بنابراین هر شخصی تنها می‌تواند به اطلاعات بانکی خود و افرادی که تحت تکفل یا قیمومیت او هستند یا به نمایندگی قانونی آنها ، دسترسی داشته باشد و استعلام حساب بانکی سایر اشخاص فقط توسط مقامات قضایی و مراجع قانونی مانند دادسراها و دادگاه‌ها و سازمان امور مالیاتی و مرکز مبارزه با پولشویی امکان پذیر می‌باشد.

 

برای انجام وکالت یا دریافت مشاوره و خدمات حقوقی از مشاوران ، کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود کارکنان شرکتتان درباره این موضوع می توانید با شماره‌های :

02188326049 و 09195663606 تماس حاصل فرمایید.

دانستنی های مرتبط

نظرات (0)

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب

مشاوره در واتساپ : 09195663606