آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

اراضی موات یعنی چه؟

۱۷:۴۵ - ۱۶ آذر ۱۴۰۰

  • 4
  • 0
  • 7380

۱۶

آذر

اراضی موات در لغت و در اصطلاح حقوقی مطابق قانون مدنی و قانون زمین شهری ، احیای اراضی موات ، واگذاری اراضی موات ، جرم تصرف اراضی موات و صلاحیت کمیسیون ماده ۱۲ قانون زمین شهری در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفته است.

 اراضی موات در لغت و در اصطلاح حقوقی مطابق قانون مدنی و قانون زمین شهری ، احیای اراضی موات ، واگذاری اراضی موات ، جرم تصرف اراضی موات و صلاحیت کمیسیون ماده ۱۲ قانون زمین شهری در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفته است.
 
اراضی موات در لغت به معنای زمینهای مرده ، بی‌جان و خشک و زمین های ویرانی که مالک نداشته باشند می باشد.
 
زمین موات مطابق ماده ۲۷ قانون مدنی و ماده ۳ قانون زمین شهری عبارتست از:
مطابق ماده ۲۷ قانون مدنی اراضی موات زمین هایی هستند که آبادی و کشت و زرعی در آنها وجود ندارد.
 
مطابق ماده ۳ قانون زمین شهری اراضی موات شهری زمین هایی هستند که سابقه عمران و احیا نداشته باشند در صورتی که در زمین های مزبور سابقه عمران و احیا وجود داشته باشد و با گذشت زمان به حالت موات درآمده باشند ،اراضی بایر شهری نامیده می‌شوند.
 
در صورتی که زمین مالک خاص نداشته باشد و آبادی و کشت و زرعی هم در آن نباشد جزو اراضی موات محسوب می‌شود.
 
به عبارتی دیگر:
اراضی موات یعنی زمین هایی که اولا متعلق به هیچ شخص غیردولتی نیست و ثانیا در حال بهره داری بوسیله دولت هم نیست و ثالثا قابل واگذاری به مردم می باشد و مردم می‌توانند از دولت، درخواست واگذاری آنها را به خود بنمایند.
 
توجه داشته باشید که بعضی از اراضی تحت مدیریت و مالکیت دولت به هیچ وجه قابل واگذاری نیستند همانند جنگل ها و کوه ها و مناطق حفاظت شده و محدوده های باستانی و تاریخی و همانند اینها.
 
 
 
احیای اراضی موات
هر کس زمین موات را به قصد تملک آباد کند مالک آن می شود منظور از آباد کردن یا احیای زمین موات انجام عملیاتی است که در عرف آباد کردن محسوب شود؛ مثل ساختمان سازی و درختکاری.( ماده ۱۴۰ قانون مدنی) لازم به ذکر است که امروزه در خواست احیای اراضی موات با عنوان واگذاری اراضی موات تحت نظارت دولت و طی مراحل خاص قانونی انجام می گیرد.
 
واگذاری اراضی موات
دولت برای واگذاری اراضی موات از متقاضیان می خواهد که علاوه بر درخواست، طرح و پروژه خود برای چگونگی بهره برداری از این اراضی را نیز ارایه کنند. اگر طرح ارایه شده و درخواست مطرح شده به تایید دولت برسد اراضی موات در چهارچوبی که دولت تعیین می کند و برای مدت و شرایطی که دولت تعیین می کند به متقاضیان واگذار می‌شود.
 
نکته:
دریافت کننده زمین موات از دولت نمی تواند نوع استفاده و کاربری آن را بدون موافقت دولت ، تغییر دهد و باید طرحی را که جهت دریافت زمین موات، معرفی کرده ظرف مدتی که دولت معین نموده اجرا کند در غیر این صورت دولت اقدام به استرداد زمین واگذار شده به خود می نماید.
 
 
 
جرم تصرف اراضی موات
تصرف اراضی موات بدون موافقت دولت، برابر ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) جرم است و علاوه بر رفع تصرف از متجاوز، مستوجب زندان ‌و جزای نقدی است.
دقت کنید که تصرف اراضی موات جرمی متفاوت با جرم انتقال مال غیر است و لایحه دفاعیه آن نیز با لایحه دفاعیه جرم انتقال مال غیر فرق بسیار دارد.
 
مطابق قانون زمین شهری مصوب ۱۳۶۶ کلیه زمین‌هایی که احیا نشده‌اند متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و متولی آن سازمان مسکن و شهرسازی می باشد.
 
در صورتی که مردم در خصوص مالکیت اراضی موات با سازمان مسکن و شهرسازی اختلافی داشته باشند می‌توانند اعتراض خود را به کمیسیون ماده ۱۲ قانون زمین شهری اعلام کنند.
 
کمیسیون ماده ۱۲ قانون زمین شهری و زمین موات:
مرجع تشخیص اراضی موات کمیسیون ماده ۱۲ قانون زمین شهری است.
 
به استناد ماده ۱۲ قانون زمین شهری تشخیص عمران و احیا و تعیین زمین دایر و تمیز بایر از موات را بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی گذاشته اند که به موجب دستورالعمل صادره از وزارت مسکن و شهرسازی تشخیص عمران و تعیین نوع زمین بر عهده کمیسیونی موصوف به کمیسیون ماده ۱۲ محول شده است.
 
جهت برقراری ارتباط با مشاوران ، کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان درباره این موضوع می توانید درخواست خود را از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن آنی مشاور یا تماس با شماره های :
 
 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ مطرح فرمایید.
 

دانستنی های مرتبط

ثبت نظر

نظرات (4)

عطاالله امینی

1 ماه پیش
پاسخ

درسال۸۶ توسط شرکت قطعات زمینی به ۱۰۰ نفر واگذار شده اکثریت ساخته شده من هم بتازگی ساختم اکنون مسکن اعلام موات بودن کرده باستناد سند مالکیتش کهدرسال ۶۸ این زمین موات اعلام شده اکنون حکم به تخریب وتصرف گرفته این زمین درسال ۵۴ از طریق نماینده مسکن وشهر سازی به شرکت واگذار شده من چگونه می توانم حکم را باطل کنم

مدیر سایت

1 ماه پیش

درود. رای، مدارک و مستندات مربوط به موات اعلام شدن زمین را ارسال کنید تا ببینیم.

زهرا

1 هفته پیش
پاسخ

چجوری میشه در رابطه با موضوع همین مقاله وقت مشاوره رزرو کرد؟ آنلاین، حضوری یا تلفنی؟

مدیر سایت

6 روز پیش

برای رزرو نوبت مشاوره تلفنی بر روی سامانه آن مشاور (www.animoshaver.ir) دکمه "رزرو نوبت مشاوره" را بزنید. سپس "نوع مشاوره" را "مشاوره تلفنی" انتخاب کنید. بعد، مدت زمان مشاوره را انتخاب کرده و دکمه "رزرو" را بزنید تا وارد درگاه بانکی شوید. بعد از پرداخت حق المشاوره، با شما تماس می گیریم و زمان دقیق مشاوره تلفنی را به آگاهی شما می رسانیم.

برای رزرو نوبت مشاوره حضوری ، می توانید از ساعت 10 تا 17 روزهای غیرتعطیل شنبه تا چهارشنبه با تلفن های 02188321088  و  02188323279  تماس حاصل فرمایید.

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب