× خانه وبلاگ پرسش و پاسخ ثبت نام ورود خروج از حساب

مشاوره مالیات بر ارث

مشاوره مالیات برارث

مشاور مالیات بر ارث در مواقعی که در نتیجه فوت شخص ، مالی از او به ورثه می رسد درخصوص مالیاتی که ورثه نسبت به سهم الارث خود باید پرداخت نمایند مشاوره مالیاتی می‌دهد .

مشاوره دادن در خصوص مالیات بر ارث نیاز به تخصص و آگاهی کامل از قوانین خاص و مرتبط با متوفی دارد .

 مالیات بر ارث برحسب اینکه ترکه متوفی به چه میزان است متغیر می باشد همچنین میزان مالیات بر ارث به نسبت میان وارث با متوفی نیز بستگی دارد هرچه نسبت وارث با متوفی دورتر باشد میزان مالیات بیشتر و هر چه نسبت وارث با متوفی نزدیک‌تر باشد میزان مالیات پرداختی به سازمان امور مالیاتی کشور کمتر می شودالبته در قانون جدید مالیاتهای مستقیم تفاوت مالیات بر ارث بین ورّاث طبقه اول با ورّاث طبقات دوم و سوم هماهنگ تر شده و انسجام بیشتری پیدا کرده است چرا که فاصله طبقات در همه موارد یکسان شده و نرخ مالیات طبقه دوم ، 2 برابر و طبقه سوم ، 4 برابر طبقه اول شده است . 

لازم به ذکر است که در قانون جدید مالیاتهای مستقیم ، در راستای تسهیل در وصول مالیات، اساساً نرخ مالیات بر ارث کاهش پیدا کرده و نرخ آن بر اساس نوع دارائی ها تعیین شده است در حالی که در قانون قبلی ، بر اساس کل دارائی های متوفی مورد محاسبه قرار می گرفت و از این جهات قانون جدید بر قانون قبلی محاسن بیشتری دارد.

از آنجا که قوانین و مقررات مالیاتی در گذر زمان تغییر پیدا کرده و خصوصاً بخش نامه های مالیاتی روز افزون تر می شود از این رو نقش مشاور مالیاتی با وجود حجم زیادی از مقررات پر رنگ تر شده و وراث متوفی را بر آن می دارد که برای تسهیل در امور مالیاتی و تقسیم ترکه خود به مشاور مالیاتی متخصص مراجعه نمایند. و از آنجا که متخصص مالیات بر ارث ، عموماً از قوانین مربوط به ارث و مالیات بر ارث ، آگاهی دارد می تواند بسیاری از ابهامات و مشکلات مربوط را حل نماید. 

مشاور مالیات بر ارث ابتدا وراث را در خصوص تشکیل پرونده متوفی ، و  تسلیم اظهارنامه مالیاتی و اخذ گواهینامه مربوطه راهنمایی می نماید چرا که گواهینامه تسلیم اظهارنامه یکی از مدارک لازم برای درخواست حصر وراثت میباشد که بعد از کسر بدهی‌های متوفی ، مالیات بر ارث به نسبت سهم الارث وراث محاسبه خواهد شد .

وارث می تواند از طریق یک مشاور مالیات بر ارث اطلاعات مورد نیاز در خصوص نحوه رسیدگی ، ارزیابی اموال و دارایی ها و صدور گواهی ها و میزان تقریبی تعلق مالیات بر سهم الارث شان را به دست آورند.

مشاورین متخصص آنی مشاور با اطلاع از جدیدترین قوانین و مقررات و بخش نامه های مالیاتی ، مشاوره های متعددی را از طریق سامانه مشاوره آنلاین در فضای مجازی به کاربران ارائه نموده و مشاوره مالیاتی آنلاین را مفهوم و رونقی تازه بخشیده است.

ارتباط با وکیل متخصص در حوزه مشاوره مالیاتی

مقالات مرتبط :