آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

شرایط کار نوجوانان در قانون کار چیست ؟

۱۴:۰۰ - ۰۶ شهریور ۱۴۰۰

  • 1
  • 0
  • 16734

۰۶

شهریور

استخدام کار برای نوجوانان چگونه است؟ قانون کار چیست؟ شرایط استخدام کار برای نوجوان در قانون کار و سن قانونی کار در ایران، اهمیت توجه به حقوق قانونی کارگر در حقوق ایران ،شرایط استخدام افراد زیر 18 سال یعنی استخدام نوجوانان و حداقل سن کارگر در قانونی کار در ایران در این نوشتار مورد بررسی قرار می‌گیرد.

استخدام کار برای نوجوان چگونه است؟ سن قانون کار در ایران چقدر است؟ حداقل سن كارگر در قانون كار چند سال می باشد؟شرایط کار نوجوانان  و استخدام نوجوانان، در قانون کار ، اهمیت توجه به حقوق قانونی کارگر در حقوق ایران ،شرایط استخدام افراد زیر 18 سال و حداقل سن قانونی کاردر ایران در این نوشتار مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 
 
 

شرایط کار نوجوانان در قانون کار

شرایط کار نوجوانان مطابق قانون کار ایران به کار گماردن افراد کمتر از ۱۵ سال تمام ،ممنوع است. (ماده ۷۹ قانون کار)
 
با توجه به وضعیت جسمانی، روحی و روانی افراد زیر ۱۵ سال و نیاز آنها به آرامش و امنیت خانوادگی، تحصیل ، رشد عقلانی و برخورداری از قدرت جسمانی برای کار کردن، قانونگذار وجود شرایط خاصی را برای کارگران کم سن و سال لازم دانسته است.
 
لذا کارگران نوجوان را بدلیل عدم وجود شرایط لازم برای کار کردن در سن کمتر از ۱۵ سالگی ممنوع از کار اعلام کرده است.
 
کلیات
 
کارگر نوجوان کارگری است که بین ۱۵ تا ۱۸ سال تمام سن دارد.
 
نوجوانانی که در سن ۱۵ تا ۱۸ سالگی بنا به دلایلی نظیر کسب درآمد برای خانواده و گذران زندگی مشغول به کار می شوند با توجه به کم سن و سال بودن آنها قانون گذار برای حمایت از کارگران نوجوان در وضع قوانین کار در مقایسه با بزرگسالان شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته است.
 
به عنوان مثال:
در بدو استخدام، نوجوان باید توسط سازمان تامین اجتماعی مورد آزمایش‌های پزشکی قرار گیرد تا سلامت، قدرت کار کردن وی و تناسب نوع کار با توانایی او محرز شود.
 
 آزمایشات سلامت نوجوانان در جهت حمایت و نظارت به وضعیت جسمانی و سلامت نوجوانان هر سال حداقل یک بار تجدید می گردد.
 
 
 

حقوق قانونی کارگران نوجوان در قانون کار

از جمله مهمترین قوانین حمایتی برای کارگران نوجوان عبارتند از:
 
۱. ساعات کار روزانه نوجوان نیم ساعت کمتر از ساعات معمول کارگران بزرگسال  است
 
۲. ارجاع کار اضافی به کارگر نوجوان ممنوع است
 
۳. انجام کار در شب برای کارگر نوجوان ممنوع است
 
۴. ارجاع کارهای سخت و زیان آور و خطرناک و حمل بار بیش از حد مجاز با دست و بدون وسایل مکانیکی برای کارگر نوجوان ممنوع است
 
۵. انجام کارهایی که برای سلامت یا اخلاق کارگر نوجوان زیان آور است به تشخیص وزارت کار و امور اجتماعی ممنوع است.
 
 
 

وظیفه کارفرمایانی که کارگر نوجوان دارند چیست؟

 
مسئولیت های کارفرما در قانون کار ایران این گونه است که کارفرمایان نیز با توجه به شرایط کار و وضعیت خاص کارگران نوجوان باید به کارگاه و شرایط کار نوجوانان دقت و نظارت بیشتری نموده و با بهره گیری از مشاوره کار در جهت رعایت اصول فنی کار و تامین بهداشت کار و کارگر و محیط کارگاه اقدامات لازم را انجام دهند.
 
توصیه ما برای کارفرمایانی که قصد به کارگماردن  کارگران نوجوان و استخدام کار برای نوجوانان را دارند و نوجوانانی که قصد کار دارند بهره مندی از یک مشاوره حقوق کار و کسب آگاهی از قوانین و اصول مربوط به کار نوجوانان می باشد. تا به این ترتیب از جزئیات قانون کار درباره نوجوانان کارگر و شرایط  کار نوجوانان و حمایت های قانونی از آنها اطلاع پیدا کنند.
 
 
 
برای انجام وکالت یا دریافت مشاوره و خدمات حقوقی از مشاوران ، کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود کارکنان شرکتتان درباره این موضوع می توانید با شمارههای زیر تماس بگیرید:

02188326049 و 09195663606 تماس حاصل فرمایید.

دانستنی های مرتبط

ثبت نظر

نظرات (1)

امیر عباس چوگانی

3 هفته پیش
پاسخ

سلام

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب

مشاوره در واتساپ : 09195663606