آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

تنظیم سند رسمی خارج از دفتر اسناد رسمی

۱۲:۳۵ - ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

  • 0
  • 0
  • 2021

۰۱

اردیبهشت

تنظیم سند رسمی 

دفاتر اسناد رسمی طبق قانون ثبت و قانون دفاتر اسناد رسمی و دیگر مقررات، وظیفه ثبت اسناد مربوط به معاملات بین اشخاص را دارند.

تنظیم سند رسمی معاملات و قراردادهای بین اشخاص، برابر ماده ۱۴ آیین نامه قانون دفاتر اسناد رسمی باید در محل دفتر اسناد رسمی انجام شود و سردفتر حق ندارد دفاتر مربوط به ثبت سند را از محل دفترخانه خارج نماید.

 

جابجایی دفتر ثبت سند

بدیهی است جابجایی دفتر ثبت سند و دفاتر اسناد رسمی، مخاطراتی دارد همانند آنکه، ممکن است در جریان جابجایی، سند دچار آسیب یا سرقت گردد یا بر اثر سانحه، سند و یا دفتر ثبت سند از بین برود. همچنین جابجایی دفتر ثبت سند و اسناد رسمی امکان حضور سردفتر در محل دفترخانه برای ارائه خدمات ثبتی به مردم را دچار بی‌نظمی و آشفتگی می‌‌کند.

 

برای پیشگیری از چنین رویدادهایی، قانونگذار تاکید نموده است که اصولاً جابجایی دفتر ثبت سند و اسناد رسمی از محل دفترخانه مجاز نیست.

 

اما به هر صورت موارد استثنایی هم وجود دارد که قانونگذار به آنها توجه داشته است. در بعضی موارد اهمیت تنظیم سند رسمی به قدری بالاست که ضرورت دارد به منظور تنظیم و امضای سند مربوطه، دفتر ثبت سند از محل دفترخانه خارج و به محل مورد نظر برده شود.

 

تنظیم سند رسمی خارج از دفتر اسناد رسمی 

بعضی از مواردی که قانونگذار اجازه داده که سند و دفتر ثبت سند از دفترخانه اسناد رسمی خارج شود به شرح زیر است:

۱- اگر کسی که می‌خواهد معامله نماید دچار بیماری شده و امکان حرکت و خروج از منزل را ندارد سردفتر اسناد رسمی می‌تواند جهت تنظیم سند چنین معامله ای با حضور نماینده دادستان محل اقدام کند.

۲- اگر کسی که می‌خواهد معامله کند زندانی و در بازداشت است و امکان حضور در محل دفترخانه اسناد رسمی را ندارد سردفتر اسناد رسمی می‌تواند جهت تنظیم سند معاملات مربوط به فرد زندانی، اقدام به بردن دفتر ثبت سند به محل زندان و بازداشتگاه نماید که البته باید با حضور نماینده دادستان محل انجام شود.

۳- اگر کسی که می‌خواهد معامله نماید در بیمارستان بستری باشد و امکان خروج از بیمارستان نداشته باشد و تنظیم سند نیز فوریت دارد سردفتر اسناد رسمی می‌تواند جهت تنظیم سند مورد نیاز، اقدام به بردن دفتر ثبت سند به محل بیمارستان نماید که البته باید با حضور نماینده دادستان انجام شود.

در مواردی که دادستان در دسترس نباشد و یا در آن زمان، دسترسی به دادستان برای حضور جهت انتقال دفتر ثبت سند به محل سکونت یا بستری بیمار یا محل زندان فراهم نباشد این کار باید با حضور دو نفر از معتمدین محلی انجام گردد.

اعضای شورای شهر ،روسای ادارات دولتی، رئیس اداره ثبت اسناد و املاک، رئیس و اعضای هیئت مدیره کانون سردفتران، رئیس بیمارستان ، رئیس کلانتری ،بخشدار و فرماندار را می‌توان جز معتمدین محلی به شمار آورد.

 

 

برای انجام وکالت یا دریافت مشاوره و خدمات حقوقی از مشاوران ، کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود یا کارکنان شرکتتان درباره این موضوع می توانید با شماره‌های :

02188326049 و تماس حاصل فرمایید.

دانستنی های مرتبط

نظرات (0)

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب