آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

مجازات چک برگشتی، نحوه برگشت زدن آن و قوانین جدید چک برگشتی

۰۲:۵۹ - ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

  • 0
  • 0
  • 24669

۲۰

شهریور

جرم چکهای برگشتی و مجازات چک برگشتی در برخی موارد خاص شامل جرائم کیفری نیست. طبق نظر مشاوران حقوقی ظرف مدت 15 روز از تاریخ صدورِ چک و یک سال پس از صدور گواهی، برای اقامه دعوا طبق قانون مهلت برگشت زدن چک چه زمانی است.اما باید دانست نحوه برگشت زدن چک به چه صورت است و باید طبق قانون چک برگشتی جدید باشد. استعلام موجودی چک برگشتی از بانک مرکز با سامانه استعلام چک برگشتی با کد ملی انجام میشود.و برگشت چک در این روزها طبق قانون جدید چک برگشتی است

چک به عنوان یکی از دارایی‌های مالی محسوب شده که برای خرید مورد استفاده قرار می‌گیرد. صاحب چک مبلغ ریالی آن و تاریخ مورد نظر را برای وصول امضا کرده و تحویل شخص دیگر می‌دهد. در تاریخ درج شده بر روی چک، شخص برای وصول به بانک مراجعه کرده و با استعلام موجودی چک و وجه مشخص شده را از حساب جاری فرد صادر کننده دریافت می‌کند. در این میان چکهای برگشتی یکی از موارد مورد توجه است که باید با رجوع به قانون جدید چک برگشتی و برگشت زدن چک به آن رسیدگی نمود.
 
قانون برگشت چک این گونه است که، شخصی که چک صادر می‌کند باید به اندازه مبلغ مندرج در آن در حساب خود، دارایی قابل نقد داشته باشد. البته این امر در قانون چک‌های امروزی رعایت نمی‌شود که شاهد افزایش چک‌های برگشتی هستیم. اگر صاحب حساب دارای نقدینگی کافی نباشد شخص می‌تواند توسط بانک برگشت چک را اعمال کند. برگشت چک در این روز ها طبق قانون جدید چک است. در ادامه قصد داریم تا در مورد قانون چک‌های برگشتی، مجازات چک برگشتی، نحوه برگشت زدن چک و مهلت برگشت زدن چک و غیره مطالب مهمی را قرار دهیم.
 

چک برگشتی

 

 

قانون چک برگشتی

باید بدانید قانون برگشتی چک به گونه‌ای است که صدور چک بلامحل را به عنوان یک جرم تلقی می‌کند. استعلام چک برگشتی از بانک مرکزی یا همان سامانه استعلام چک برگشتی با کد ملی انجام می شود، در واقع باید توجه کنید قانون چک برگشتی به نفع شخص دریافت کننده چک است تا بتوانید از حق و حقوق خود دفاع کند. در برخی شرایط خاص، قانون شکایت چک برگشتی را به طرف حساب می دهد که شامل جرم‌های کیفری است.
 
جرم چک‌های برگشتی در برخی موارد خاص شامل جرائم کیفری نیست. چک دارای انواع مختلف است که از آن می‌توان به چک وعده دار، چک سفید امضا و چک بدون تاریخ اشاره کرد. هر کدام از چک‌های عنوان شده دارای جرائم خاص خود است.

 

استعلام چک برگشتی

همان‌طور که می دانید پیشرفت تکنولوژی و توجه به احقاق حقوق مردم، سیستم‌های اداری به گونه‌ای پیش تعبیه شده است که خدمات رسانی آسان‌تر شود. استعلام چک برگشتی از طریق سیستم پیامکی امکان پذیر شده است. در واقع برای برگشت چک و استعلام دقیق آن می‌توان از سیستم پیامکی استفاده کرد. استعلام چک برگشتی از طریق پیامک این امکان را به شما می‌دهد که به راحتی در وقت و زمان خود مدیریت کنید که شامل توسط مورد زیر قابل انجام است:
 

·       استعلام چک برگشتی با کد ملی

در واقع با داشتن کد ملی می‌توانید از طریق سیستم پیامکی به راحتی به استعلام چک برگشتی بپردازید. این امکان توسط بانک مرکزی برای خدمات بهتر به مشتریان ارائه شده است. هدف از این کار شفافیت در زمینه چک‌های برگشتی مشتریان بوده که در وقت و هزینه‌ی شما صرفه جویی می‌کند.
 
نتایج حاصل از پیامک ارسال شده در زمینه قانون برگشتی چک به گونه‌ای است که شما پس از دریافت پیامک می‌توانید آن را طبق فرمول زیر مدیریت کنید:
 
·    وضعیت سفید شامل بهترین وضعیت برای شخص است چرا که هیچ گونه چک برگشتی مشاهده نشده است.
 
·  وضعیت زرد نشان می‌دهد که شخص دارای یک فقره چک یا تعهد برگشتی به مبلغ حداکثر 5 میلیون تومان است.
 
·    وضعیت نارنجی نشان دهنده دو الی چهار فقره چک برگشتی تا حداکثر 20 میلیون تومان است.
 
·    وضعیت قهوه‌ای نشان دهنده چک‌های برگشتی، تا حداکثر 50 میلیون تومان است.
 
·   وضعیت قرمز به عنوان بدترین وضعیت شناخته می‌شود که در آن چک برگشتی شخص، بیش از ده فقره بوده و مبلغ تعهد آن بیش از 50 میلیون تومان است.
 
 

نحوه برگشت زدن چک

شیوه برگشت زدن چک شامل موارد مختلف است که باید به صورت دقیق رعایت شود. در صورت عدم وصول چک بهتر است مراحل زیر را برای برگشت زدن چک، انجام دهید:
 
الف) توجه کنید در گواهی عدم پرداخت وجه چک، تمامی مشخصات دارنده حساب و صادر کننده قید شود. اگر حساب حقوقی باشد باید نام امضا کننده نیز درج شود.
 
ب) اگر شخص دارای موجودی کمتر از رقم چک باشد می‌توانید برای کسر موجودی از بانک درخواست نمایید که موجودی حساب را به شما داده و بابت کسری مبلغ، گواهی عدم پرداخت صادر شود.
 
ج) شعبه بانکی که در آن چک را برگشت می‌زنید مهم است، چرا که در تعیین محل دادگاه و رسیدگی نقش دارد، پس بهتر است چک را در بانکی که در شهر محل اقامت شما قرار دارد برگشت بزنید.
 
د) در نظر گرفتن زمان برگشت چک، برای دعوی حقوقی و کیفری حائز اهمیت است.
 

مهلت برگشت زدن چک

اگر بخواهیم به صورت کلی به این سؤال پاسخ دهیم باید بیان کنیم چک‌های برگشتی طبق نظر مشاوران حقوقی ظرف مدت 15 روز از تاریخ صدورِ چک و یک سال پس از صدور گواهی، برای اقامه دعوا مهلت خواهند داشت.
 
قانون چک برگشتی حقوقی به گونه‌ای است که اگر بخواهید در مورد مجازات کیفری تصمیم بگیرید می‌توانید در دو دوره شش ماهه این کار را انجام دهید. با توجه به به‌روزرسانی سیستم حقوقی و پیشرفت تکنولوژی استعلام آنلاین چک برگشتی امکان پذیر شده است. در واقع می‌توان این کار را به صورت کاملاً آنلاین انجام داد.
 
 
 

حکم جلب چک برگشتی

برای دریافت حکم جلب چک‌های برگشتی بهتر است از طریق مشاوران مختلف اقدام شود. مشاوره چک برگشتی به شما کمک می‌کند تا قبل از این که زمان را به صورت کامل از دست بدهید بتوانید اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهید. در واقع برای رسیدن به حق و حقوق خود استفاده از افراد مشاور در زمینه حقوقی به شما کمک می‌کند تا نتیجه دلخواه را به دست بیاورید.
 

مجازات چک برگشتی

در مورد چک‌های وعده دار باید بیان کرد که اگر در روز معین و تاریخ مشخص وصول نشود مجازات چک برگشتی شامل مجازات کیفری نخواهد شد چرا که چک صادر شده حقوقی است. اگر چک بابت تضمین صادر شده باشد و در صورت عدم وصول در موعد مقرر، به دلیل ماهیت تضمین، تحت پیگرد قانونی قرار نمی‌گیرد
 
 
چک‌های سفید امضا با توجه به ماهیت آن تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اما مجازات‌های کیفری را شامل نمی‌شود. چک‌های بدون تاریخ نیز شامل قوانین چک سفید امضا است.
 
همان‌طور که می دانید چک به عنوان یک وسیله مالی محسوب شده که برای سهولت در کسب و کار و معامله مورد استفاده قرار می‌گیرد. چک به عنوان یک اسناد تجاری شناخته می‌شود که قوانین خاص خود را دارد. آشنایی با قانون چک برگشتی می‌تواند شما را در مدیریت کامل آن کمک کند. در این بین چک‌های برگشتی وجود دارد که این روزها دانستن اطلاعات لازم در مورد آن ضروری است.
 
جرم چک برگشتی و شکایت چک برگشتی و همچنین مجازات چک برگشتی و تنظیم دادخواست در مورد چک برگشتی مسئله‌ای است که باید آن را جدی بگیریددر نحوه برگشت زدن چک. اگر می‌خواهید معاملات سالم‌تری داشته باشید بهتر است قبل از صدور چک، موجودی حساب خود را بررسی کنید و در معاملات خود در وهله‌ی اول به دنبال دریافت نقدی وجه باشید.
 
آنی مشاور با حضور مشاوران حقوقی متخصص و مجرب مشاوره های حقوقی را به صورت مشاوره حقوقی آنلاین ارائه می نماید برای ارتباط با مشاوران ما اپلیکیشن مشاوره حقوقی آنی مشاور را دانلود و نصب نمایید.
 
جهت برقراری ارتباط با مشاوران ،کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی در خصوص قوانین و مقررات مربوط به این موضوع می توانید درخواست خود را برای دریافت مشاوره و خدمات حقوقی را از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن آنی مشاور یا تماس با شماره های :
 
 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ مطرح فرمایید.

دانستنی های مرتبط

نظرات (0)

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب

مشاوره در واتساپ : 09195663606