× خانه وبلاگ پرسش و پاسخ ثبت نام ورود خروج از حساب

هزینه تعمیرات ملک اجاره ای

اجاره عقدی است که به موجب آن مستاجر مالک منافع ملک مورد اجاره می شود موجر(مالک) باید ملک مورد اجاره را در وضعیتی تحویل مستاجر بدهد که مستاجر بتواند استفاده لازم از آن را بکند پس اگر مورد اجاره عیبی داشته باشد موجر باید آن را قبل از تحویل به مستاجر برطرف کند.

موضوعی که در این نوشتار به بررسی آن می پردازیم این است که اگر در مدت اجاره عیبی در ملک مورد اجاره به وجود بیاید و امکانات موجود نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد هزینه های مربوطه بر عهده موجر است یا مستاجر؟

اغلب بین موجران و مستاجران بر سر هزینه های تعمیرات ملک اجاره ای اختلاف پیش می آید.

قانون مدنی در ماده ۴۸۶ در این باره چنین مقرر کرده است:

هزینه تعمیرات اساسی و کلی املاک اجاره ای که در جهت استفاده ملک لازم است با موجر می باشد و باید او پرداخت کند ولی تعمیراتی که عدم انجام آن باعث سلب استفاده از ملک نمی شود تعمیرات جزئی محسوب می‌شوند و بر عهده مستاجر می باشند.

بنابراین لازم است برای حل چنین اختلافاتی تعمیرات کلی و جزئی را بشناسیم.

در این بخش تعمیرات اساسی و کلی که برای استفاده از ملک مورد اجاره ضروری هستند و تعمیرات جزئی که برای استفاده از ملک مورد اجاره غیر ضروری هستند را بیان می کنیم.

هزینه‌هایی که مالکان ساختمان باید پرداخت کنند

نصب و تعمیر دستگاههای گرمایشی و سرمایشی، دستگاههای تهویه و نصب آسانسور و خرابی آسانسور، عایق بندی‌های پشت‌بام، هزینه‌های عمرانی، هزینه‌های عوارض نوسازی شهرداری و هزینه‌های رفع مشکل فاضلاب ،تعمیرات ترکیدگی لوله ها و روکار کردن لوله ها، تعمیرات درهای برقی یا ریموت،کشیدن دیوار، باز کردن در یا پنجره ،تعویض سیم کشی ساختمان، تعمیر یا تعویض کاشی ها و سنگ فرش های کف ساختمان، نقاشی دیوارها و امثال آن نمونه‌هایی از تعمیرات کلی ساختمان هستند که همگی بر عهده مالک می باشند.

هزینه هایی که مستاجران باید پرداخت کنند

تعمیر یا تعویض پوشال‌های کولر، تعویض لامپ‌های مصرفی، تعویض یا تعمیر قفل درها، نصب توری برای درها یا پنجره‌ها و تعمیر واشر شیرآب، به‌ طور کلی هر تعمیری که به استفاده بهتر مستأجر از ملک مورد اجاره مربوط می‌شود، تعمیر جزئی محسوب می‌گردد.

توصیه می‌کنیم در موقع تنظیم قرارداد اجاره در مورد هزینه‌های ملک اجاره ای ،مستاجران و موجران با یکدیگر توافق کنند زیرا ممکن است در مدت اجاره مستاجران به دلایلی به مالک دسترسی نداشته باشد.

در مواردی هم ممکن است اختلاف بر سر ممانعت مستاجر از رفع عیب توسط موجر و یا عدم اقدام به موقع موجر در رفع عیب پیش بیاید.

مثلاً به دلیل قدیمی بودن ملک موجر بخواهد سیم کشی ساختمان را تعویض کند و مستاجر مانع این کار شود زیرا در مدت تعمیرات مستاجر نمی تواند به طور کامل از ملک استفاده کند و برای مستاجر مزاحمت ایجاد می شود اگر این ممانعت باعث ورود خسارت به ملک و یا حتی خسارت به خود مستاجر شود در این صورت راه حل چیست؟

به طور کلی در صورت بروز اختلاف بین طرفین یک قرارداد اگر با توافق آنها مشکل به وجود آمده قابل حل نباشد چاره ای جز طرح دعوا در مراجع قضایی وجود ندارد.

ماده ۴۸۵ قانون مدنی در این باره مقرر کرده است:

مستاجر نمی تواند مانع تعمیرات شود حتی اگر در مدت تعمیر نتواند از مورد اجاره به صورت جزئی یا کلی استفاده کند در این مورد قانون برای مستاجر حق فسخ داده است زیرا ممکن است ممانعت مستاجر برای تعمیرات اساسی موجب بروز خسارت یا حتی خرابی ملک شود.

برای حل این مشکل موجر می تواند الزام مستاجر را از دادگاه بخواهد. دادگاه به مستاجر مهلت مناسبی می دهد تا، یا مستاجر ملک را تخلیه کند یا زمان مناسبی را برای تعمیر تعیین نماید.

اگر مستاجر هیچکدام از این دو راه را قبول نکند در این صورت دادگاه حکم تخلیه ملک را برای مدت زمان مشخصی که برای تعمیرات لازم بداند صادر می نماید در مدت ممانعت مستاجر، هر گونه خسارتی که به ملک وارد شود مستاجر مسئول آن خواهد بود.

توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی با یک مشاور یا وکیل متخصص قرارداد مشاوره داشته باشید و از حقوق و تکالیف خود به عنوان موجر یا مستاجر آگاهی کسب کنید.

جهت برقراری ارتباط با مشاوران ، کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان درباره این موضوع می توانید درخواست خود را از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن آنی مشاور یا تماس با شماره های :

 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ مطرح بفرمایید.

 

ارتباط با وکیل متخصص در حوزه حقوق شهروندی