× خانه وبلاگ پرسش و پاسخ ثبت نام ورود خروج از حساب

نکات مهم حقوقی درباره تشکیل شرکت های تعاونی

تعریف شرکت تعاونی، انواع شرکت های تعاونی، گرایش های شرکت های تعاونی ،هدف از تشکیل شرکت های تعاونی و نکات مهم حقوقی درباره تشکیل شرکت های تعاونی در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفته است.

تعریف شرکت تعاونی

شركت تعاونی شركتی است كه بین اشخاص حقیقی برای فعالیت در امور مربوط به تولید و توزیع در جهت اهداف مطرح در قانون بخش تعاونی به منظور بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضا از طریق همكاری و تشریك مساعی آنها با رعایت مقررات قانون مزبور تشكیل می شود.

لازم به ذکر است که تعداد اعضای شرکتهای تعاونی نباید از هفت نفر کمتر باشد.

شركت های تعاونی شركتهایی هستند كه تمام یا حداقل ٥١% سرمایه به وسیله اعضا در اختیار شركت تعاونی قرار می گیرد و وزارتخانه ها، سازمان ها، شركتهای دولتی و وابسته به دولت و تحت پوشش دولت، بانكها، شهرداریها، شوراهای اسلامی كشوری، بنیاد مستضعفان و سایر نهادهای عمومی می توانند جهت اجرای بند ٢ اصل ٤٣ قانون اساسی از راه وام بدون بهره یا هر راه مشروع دیگر از قبیل مشاركت، مضاربه، مزارعه، مساقات اجاره، اجاره به شرط تملیك، شرط فروش اقساطی و صلح اقدام به كمك در تامین یا افزایش سرمایه شركتهای تعاونی نمایند بدون آنكه عضو باشند توجه به قوانین شركتهای تعاونی و اهدافی كه قانون برای آنها برشمرده و موقعیت ویژه ای كه در اقتصاد ممكلت دارند.

شرکتهای تعاونی بر اساس نوع عضویت به دو دسته تقسیم می‌شوند:

۱- شرکت تعاونی عام: شرکتی است که عضویت در آن برای همه آزاد است و موسسین یا شرکت باید برای تأمین قسمتی از سرمایه اولیه و یا افزایش سرمایه شرکت، سهام آن را به عموم عرضه نمایند.

۲- شرکت تعاونی خاص: شرکتی است که عضویت در آن منحصراً برای گروهی خاص نظیر: کارگران، کارمندان، کشاورزان، دانشجویان، ایثارگران، زنان، مشاغل خاص و نظایر اینها آزاد باشد، بدیهی است شرکت تعاونی موظف به پذیرش متقاضیان واجد شرایط بوده و از این نظر محدودیتی برای عضویت وجود ندارد.

گرایش های شرکت های تعاونی :

انواع گرایش های شرکت های تعاونی در ایران عبارتند از: کشاورزی ، صنعتی ، معدنی ، خدماتی ، مسکن ، تامین کننده نیاز تولید کنندگان ، تامین کننده نیاز مصرف کنندگان اعتبار ،حمل و نقل ، تولیدی ، توزیعی ، تامین نیاز صنوف خدماتی ، مصرف آموزشگاهی ، عمران و ...

شرکت های تعاونی برحسب وظیفه ای که انجام می دهند به سه دسته تقسیم می شوند:

الف) شرکت های تعاونی تولید که کارگران و پیشه وران و صنعت گران شهری هسته مرکزی آن می باشد .

ب) شرکت های تعاونی مصرف که هسته ی مرکزی آن مصرف کنندگان هستند.

ج) شرکت های تعاونی کشاورزی که هسته ی مرکزی آن را کشاورزان تشکیل می دهند .

هدف از تشکیل شرکت های تعاونی کشاورزی؟

شرکت های تعاونی کشاورزی به منظور تهیه و نگهداری ماشین آلات و خدمات لازم در امور کاشت و برداشت و مسائل مربوط به آبیاری و رفع مایحتاج کشاورزی و تهیه کالاهای مصرفی و عرضه محصولات کشاورزی آنان به بازار و حمل و نقل و سایر خدمات دیگر کشاورزان بوجود آمده اند.

هدف از تشکیل شرکت های تعاونی تولید؟

این شرکت ها بویژه در روستاها می توانند کسانی را که اشتغال کامل به امور کشاورزی ندارند به سوی خود جلب کنند و از نیروی کار کشاورزان در فصولی که کار شدید کشاورزی وجود ندارد استفاده کنند. تشکیل این تعاونی ها برای سازمان دادن و بهتر ساختن شیوه ی تولید صنایع دستی در کشورهای در حال رشد بسیار موثر است.

اهداف شرکت های تعاونی

1- ایجاد و تامین شرایط و امکانات کار برای همه به منظور رسیدن به اشتغال کامل.

2- قرار دادن وسایل کار در اختیار کسانی که قادر به کارند ولی وسایل کار ندارند.

3- پیش گیری از تمرکز و تداول ثروت در دست افراد و گروه های خاص جهت تحقق عدالت اجتماعی.

4- جلوگیری از کارفرمای مطلق شدن دولت.

5- قرار گرفتن مدیریت و سرمایه و منافع حاصله در اختیار نیروی کار و تشویق بهره برداری مستقیم از حاصل کار خود.

6- پیش گیری از انحصار، احتکار ، تورم ، اضرار به غیر .

7- توسعه و تحکیم مشارکت و تعاون عمومی بین همه مردم.

 

آثار فعالیت های شرکت های تعاونی بر جوامع

با تشکیل شرکت‌های تعاونی مراکز خود اشتغالی سازمان یافته ای شکل می گیرد که مزایای اقتصادی و اجتماعی زیادی به دنبال دارد تعاونی‌ها به کسب آموزش‌های لازم برای مدیریتی کارآمد و کارآفرینی کمک می کنند و در نهایت به بهبود وضعیت اجتماعی و رفاهی اعضای آن کمک می نمایند.

لازم است موسسان شرکت در موقع تشکیل شرکت با یک مشاور حقوقی متخصص در امور شرکتها مشاوره داشته باشند و با آگاهی کامل از قوانین مربوط به شرکت های تعاونی اقدام به تأسیس و ثبت شرکت نمایند.

لازم به ذکر است که در شهرها و روستاهایی که کشاورزی در آنها رواج بیشتری دارد تشکیل شرکت‌های تعاونی تولید نقش مهمی در اقتصاد و فرهنگ جوامع ایفا می‌کنند.

تعاونی ها نقش مهمی در بهبود نظام بهره برداری، افزایش درآمد و اشتغال ، تامین نیازهای اساسی و توزیع عادلانه امکانات دارند بنابراین ایجاد شرکت های تعاونی تولید کشاورزی راه حل مناسبی برای رویارویی با مشکلات اقتصادی و اجتماعی در جوامع می باشد که باید بیش از سایر موضوعات به آن توجه شود.

در واقع تعاونی‌ها با تاثیر مستقیمی که بر اقتصاد کشور دارند به عنوان یک نظام تولید، با حفظ مالکیت فردی اعضا ،شرایط را برای فعالیت و بهره‌برداری گروهی فراهم می کنند.

برای انجام وکالت یا دریافت مشاوره و خدمات حقوقی از مشاوران ، کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود کارکنان شرکتتان درباره این موضوع می توانید با شماره‌های :

 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ تماس حاصل فرمایید.

ارتباط با وکیل متخصص در حوزه مشاوره امور شرکت ها و حقوق تجارت