آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره‌ترین مشاوران در سریع‌ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی‌مشاور تجربه خواهید کرد.

صلاحیت سازمان بازرسی کل کشور برای رسیدگی به تخلفات شهرداری‌ها و شوراهای شهر

۱۴:۳۹ - ۲۸ فروردین ۱۴۰۱

  • 6
  • 0
  • 7055

۲۸

فروردین

در مواردی که شکایت علیه شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا وارد شناخته شود و احراز گردد که اقدامات آنها، خلاف قانون بوده است نسخه‌ای از گزارش سازمان بازرسی کل کشور به دیوان عدالت اداری ارسال می‌شود تا بخشنامه‌ها و اقدامات خلاف قانون را از طریق دیوان عدالت اداری باطل نمایند.

شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا به دلیل تنوع و گستردگی ماموریت و دامنه زیاد ارباب رجوع و ذینفع ، معمولاً در موارد زیادی طرف شکایت قرار می‌گیرند.

یکی از سازمانهای بسیار مهمی که صلاحیت رسیدگی به شکایات مردم از شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا را دارد سازمان بازرسی کل کشور می‌باشد.

 

سازمان بازرسی کل کشور نتیجه شکایت مردم و ذینفعان از شهرداری‌ها را به وزارت کشور در جهت اصلاح اقدامات نادرست انجام شده ارسال می‌کند.

همچنین در مواردی که شکایت علیه شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا وارد شناخته شود و احراز گردد که اقدامات آنها، خلاف قانون بوده است نسخه‌ای از گزارش سازمان بازرسی کل کشور به دیوان عدالت اداری ارسال می‌شود تا بخشنامه‌ها و اقدامات خلاف قانون را از طریق دیوان عدالت اداری باطل نمایند.

 

دعاوی قابل طرح علیه شهرداری ها در دیوان عدالت اداری

در خصوص دعاوی قابل طرح علیه شهرداری ها در دیوان عدالت اداری نیز باید قائل به تفکیک شویم، چنانچه موضوع دعوا مصوبات غیر قانونی شهرداری و کمیسیون‌ها و سازمان‌های مرتبط با آن بوده و این مصوبات فراگیر و عمومی باشد، رسیدگی به شکوائیه در صلاحیت هیئت عمومی دیوان عدالت اداری است، اما اگر مصوبه مورد شکایت مربوط به شخص حقیقی یا حقوقی معینی بوده و جنبه عمومی نداشته باشد، رسیدگی به شکایت در صلاحیت شعب دیوان عدالت اداری است.

 

دادخواست یا شکایت از اقدامات و تصمیمات شهرداری مانند ابطال اسناد تملک اراضی و احراز وقوع تخلف شهرداری، ایجاد اخلال یا خودداری از صدور پروانه ساختمانی یا سایر مجوزهای قانونی، ابطال پروانه‌های ساختمانی، هم باید خطاب به ریاست دیوان تقدیم شود. که این شکایات به شعب دیوان عدالت اداری ارجاع خواهد شد.

شکایت از آرای کمیسیون‌های موضوع قانون شهرداری مانند کمیسیون‌های مواد ۱۰۰ و ۷۷ و کمیسیون موضوع بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری نیز در شعب دیوان عدالت اداری رسیدگی می‌شود.

 

نحوه رسیدگی دیوان عدالت اداری به تخلفات شهرداری ها

پس از وصول شکایت، مراحل دادرسی در دیوان طبق آیین دادرسی ویژه این دیوان رسیدگی می‌شود و در صورت نیاز به جلب نظر کارشناس یا توقف عملیات اجرایی که منجر به صدور قرار تأمین می‌شود نیز طبق این قانون عمل می‌شود، در نهایت آرای شعب دیوان عدالت اداری ظرف مدت ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ به ذی‌نفع قابل اعتراض در شعب تجدید نظر دیوان می باشند.

 

از جمله مواردی که می‌توان علیه شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا به سازمان بازرسی کل کشور شکایت کرد موارد زیر است:

۱- عدم انجام وظایف قانونی که در قانون شهرداری‌ها یا دیگر مقررات جاری کشور آمده است.

۲- ارایه تاییدیه‌ها و گزارش‌های خلاف واقع به دستگاه ها و مقامات ذیصلاح

۳- صدور بخشنامه ها با دستورات خلاف قانون

۴- تغییر غیرقانونی کاربری اراضی

۵- صدور مجوزها و پروانه های خلاف قانون

۶- عدم انجام تکالیف قانونی برای صدور پروانه‌ها و مجوزهای لازم با وجود قانونی بودن و کامل بودن مدارک

۷- ایجاد زمینه فساد یا رانت یا سو جریان مالی و اداری به هر طریق ممکن

۸- سو استفاده از اختیارات قانونی و اجحاف به مردم

۹- عدم رعایت مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری.

 

ماده سه قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور درباره وظایف سازمان بازرسی کل کشور بیان داشته است.

وظایف سازمان بازرسی کل کشور به شرح زیر است:

‌الف - بازرسی مستمر کلیه وزارتخانه‌ها و ادارات و نیروهای نظامی و انتظامی و مؤسسات و شرکتهای دولتی و شهرداریها و مؤسسات وابسته به‌آنها و دفاتر اسناد رسمی و مؤسسات عام‌المنفعه و نهادهای انقلابی و سازمانهایی که تمام یا قسمتی از سرمایه یا سهام آنان متعلق به دولت است یا‌دولت به نحوی از انحاء بر آنها نظارت یا کمک می‌نماید و کلیه سازمانهایی که شمول این قانون نسبت به آنها مستلزم ذکر نام آنها است بر اساس برنامه‌ منظم.

 

ب - انجام بازرسی‌های فوق‌العاده بر حسب دستور شورای عالی قضایی و یا به درخواست کمیسیون اصل ۹۰  قانون اساسی مجلس شورای‌اسلامی و یا بنا به تقاضای وزیر یا مسئول دستگاههای اجرایی ذیربط و یا هر مورد دیگری که به نظر رئیس سازمان و شورای عالی قضایی ضروری‌ تشخیص داده شود.

 

ج - اعلام موارد تخلف و نارسایی‌ها و سوء جریانات اداری و مالی در خصوص وزارتخانه‌ها و نهادهای انقلابی (‌که فهرست آنها به تصویب هیأت‌وزیران می‌رسد) به رئیس جمهور و در خصوص مؤسسات و شرکتهای دولتی و وابسته به دولت به وزیر وزارتخانه ذیربط و در خصوص شهرداری‌ها و‌مؤسسات وابسته به آنها به وزیر کشور و در خصوص ادارات و سازمانهای تابعه و واحدهای مربوط دادگستری به شورای عالی قضایی و در خصوص‌مؤسسات غیر دولتی کمک‌بگیر از دولت به وزارت امور اقتصادی و دارایی.

 

‌تبصره - در بازرسی‌هایی که به دنبال شکایت انجام می‌گیرد یک نسخه از گزارش مبنی بر تشخیص تخلف، توسط سازمان به دیوان عدالت اداری‌ ارسال می‌گردد.

 

روش های اعلام شکایت از شهرداری ها و شوراها

در بعضی موارد سازمان بازرسی کل کشور اقدام به استقرار تیم های بازرسی در شهرداری‌ها می‌نماید و مردم می‌توانند در زمانی که گروه‌های بازرسی سازمان بازرسی کل کشور در شهرداری‌ها مستقر هستند به آنها مراجعه کنند و شکایت خود را مستقیماً به آنان بدهند.

 

چنانچه مردم در خصوص عملکرد و اقدامات شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا شکایت یا اعلاماتی دارند می‌توانند به هیأت بازرسی مستقر در شهرداری‌ها مراجعه و یا با شماره تلفن گویای 136 و یا با شماره تلفن سازمان بازرسی کل کشور تماس حاصل فرمایند.

 

ضمناً؛ سامانه رسیدگی به شکایات سازمان بازرسی کل کشور به نشانی اینترنتی http://shekayat.bazresi.ir آماده دریافت شکایات و اعلامات شهروندان محترم از شهرداری‌ها و شورای اسلامی شهر و روستا است.

همچنین سامانه ملی ثبت تخلفات و شکایات مردمی به نشانی https://nezarat.shoraha.org.ir/ برای ثبت شکایت از موضوعاتی مثل رشوه و تخلفات کارمندان شهرداری و اعضای شورا راه اندازی شده است.

 

برای انجام وکالت یا دریافت مشاوره و خدمات حقوقی از مشاوران ، کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود یا کارکنان شرکتتان درباره این موضوع می توانید با شماره‌های :

 

 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ تماس حاصل فرمایید.

دانستنی های مرتبط

ثبت نظر

نظرات (6)

Ahnadi

2 ماه پیش
پاسخ

من ... هستم تازگی در شهرداری ..... رسمی شده ام. هرکی پارتی داشت رفت وما را نبردند الویت بامابود ازشما عاجزانه میخواهم رسیدگی کنید میخواهم حق کسی ضایع نشود. باتشکرازشما ممنون

مدیر سایت

2 ماه پیش

درود. شما به اشتباه تصور کرده اید که این سایت سازمان بازرسی کل کشور است. در حالی که آنی مشاور سامانه ارائه مشاوره حقوقی و خدمات حقوقی به شرکت ها، صنوف و فعالان اقتصادی است و هیچ ارتباطی با سازمان بازرسی کل کشور ندارد. نوشتارها و مطالب آموزشی حقوقی که ما بر روی سایت آنی مشاور منتشر می کنیم در جهت افزایش آگاهی صاحبان کسب و کار و هم میهنان گرانقدر می باشد. بنابراین اگر درباره تخلفات شهرداری قصد ارائه گزارش یا شکایت به بازرسی کل کشور دارید، بایستی به سایت سازمان بازرسی کل کشور یا به دفتر سازمان بازرسی کل کشور در استان خود مراجعه فرمایید.

زهرا

2 ماه پیش
پاسخ

سلام. شهرداری نباید خودش تخلف کار باشد. شهرداری که خودش حق و حقوق شهروندان را پایمال کند باید اخراج شود تا مسولین در اداره شهرداری سو استفاده نکنند.

1 ماه پیش
پاسخ

سلام روزتون بخیر و نيكي ببخشید ميشه ما رو راهنمايي كنيدكه چطور ميشه از شهردارى و شوراى شهرمون براي كمبود شديد امكانات رفاهي مثل نبود پارك سينما و استخر و،.. شكايت كنيم واقعا نوجوانان و جوانان جايي برای گذرنداندن اوقات فراغت ندارند. لطفا ما رو راهنمايي كنيد .پیشاپیش از زحمات شما متشكريم

مدیر سایت

1 ماه پیش

درود. اعتراض و شکایت درباره ناکارآمدی شهرداری ها اصولا باید به شورای شهر و فرمانداری و سازمان بازرسی کل کشور مراجعه کنید و اعتراض به ناکارآمدی شورای شهر اساسا به فرمانداری و استانداری و بازرسی کل کشور مربوط می شود. البته درباره شورای شهر  عدم انتخاب مجدد آنان نیز یکی از راههای واکنش به ناکارآمدی ایشان است.

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب