× خانه وبلاگ پرسش و پاسخ ثبت نام ورود خروج از حساب

اعتراض به اوراق مالیاتی

در بحث مالیات و اظهارنامه می‌توان به اعتراض و مراجع رسیدگی اشاره کرد. باید بیان کرد که برگ تشخیص مالیات قطعی نبوده و شخص مالیات دهنده می‌تواند تا یک ماه از زمان ابلاغ آن نسبت به مالیات درج شده بر روی برگه تشخیص، اعتراض نماید. پس از اعتراض مراحل از طریق راه های اداری و در صورت تشدید از راه هیات حل اختلاف مالیاتی حل می‌شود. ما در این مقاله کوتاه می‌خواهیم در مورد اعتراض مالیاتی، برگ قطعی مالیات و مراجع رسیدگی مالیاتی مطالبی را به صورت مختصر قرار دهیم.

برگ تشخیص مالیات چیست

برگه تشخیص مالیات به دو دسته برگه حقیقی و حقوقی تقسیم بندی می‌شود. اعتراض و مراجع رسیدگی از طریق برگ تشخیص مالیات امکان پذیر است. این برگه به عنوان یکی از اوراق مالیاتی مهم محسوب شده که توسط سازمان مالیات صادر می‌شود. مؤدیان در صورت داشتن هر گونه اعتراض نسبت به مبلغ درج شده برای پرداخت مالیات می‌توانند در مدت یک ماه اعتراض خود را بیان کنند. برگ تشخیص مالیات اشخاص حقوقی نیز برای سازمان و افراد حقوقی است.

برگ تشخیص مالیات دارای بخش‌های مختلف نظیر اطلاعات مرجع، مشخصات مؤدی، محاسبه عملکرد و مشخصات دریافت کننده است. هر شخص باید به درستی قسمت‌های مختلف برگه تشخیص مالیات را مطالعه کند و در صورت اعتراض، ظرف مدت تعیین شده که 20 روز از تاریخ ابلاغ می باشد اعتراض خود را بیان کند.

اعتراض به برگ تشخیص مالیات

اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی

می دانید که برگ تشخیص مالیات قطعی نبوده و افراد می‌توانند قبل از واریز مبلغ مالیات درج شده بر روی برگه، اعتراض خود را بیان کنند. در این بین مراجع رسیدگی مالیاتی مختلفی وجود دارد که افراد و دولت برای رفع مشکلات به آن مراجعه می‌کنند. در صورت صدور هر گونه حکم، زمان کافی برای اعتراض به رأی هیات حل اختلاف مالیاتی وجود دارد. نمونه نامه اعتراض به برگ تشخیص مالیات در فضای اینترنت وجود دارد که با مشاهده آن می‌توانید آگاهی‌های خود را افزایش دهید.

وصول مالیات یکی از هدف‌های دولت است و سعی می‌کند تا بدون مشکل این امر تحقق پیدا کند. برگ قطعی مالیات در صورت تأیید حکم، توسط هیات حل اختلافات مالیاتی صادر شده که فرد موظف است آن را در موعد مقرر پرداخت کند.

مراجع رسیدگی مالیاتی

در حال مطالعه مقاله اعتراض و مراجع رسیدگی هستید، همان‌طور که می دانید اگر در اجرای مقررات مالیاتی، دولت و مؤدی مالیاتی دچار اختلاف نظر شوند یک شورای عالی مالیاتی در صورت عدم حصول نتیجه مطلوب در هیئت حل اختلاف مالیاتی وجود داشته که می‌تواند مشکلات به وجود آمده را مرتفع کند. هیات حل اختلاف مالیاتی طبق قانون می‌تواند برای بررسی بیشتر از افراد، درخواست ارائه مدارک کند. مرجع رسیدگی به اختلافات مالیاتی به صورت کلی ترکیبی از افراد زیر است:

اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی

روش‌های رسیدگی به اختلافات مالیاتی

در بحث اعتراض و مراجع رسیدگی دو مرحله اساسی و کلیدی وجود دارد که در مرحله نخست حل اختلاف از طریق مراحل اداری پیگیری می‌شود و در مرحله دوم می‌توان رسیدگی را به هیاتهای حل اختلاف واگذار کرد. در هر دو شیوه، مراحل طبق قانون انجام می‌شود تا حق مؤدی پایمال نشود.

ممیز مالیاتی

ممیز مالیاتی به عنوان یک شغل محسوب شده که وظیفه آن بررسی دفاتر مالی مؤسسات و تطبیق درآمد با هزینه‌ها است. ممیز مالیاتی باید با دقت تمامی حساب‌ها را بررسی کرده تا بتواند به خوبی به وظیفه خود عمل کند. در بحث اعتراض و مراجع رسیدگی به مأموری که از طرف اداره مالیات، مسئول رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی مؤدیان است ممیز مالیاتی گفته می‌شود. این شخص به بررسی دقیق میزان مالیات و رقم ثبت شده بر روی برگ تشخیص مالیات می‌پردازد.

سخن پایانی

اعتراض و مراجع رسیدگی به شکایات مالیاتی از طریق قانون امکان پذیر است. در واقع باید بیان کرد افراد در صورت مشاهده برگ تشخیص مالیات و پس از شکل گیری اختلافات می‌توانند به مراجع رسیدگی مالیاتی مراجعه کنند. در این بین قوانین وضع شده به گونه‌ای است که تمامی مدارک و مستندات بررسی شده و پس از آن می‌توان منتظر حکم نهایی ماند.

دولت برای این که بتواند مالیات را در چارچوب قوانین دریافت کند، به مؤدیان این اجازه را می‌دهد که پس از دریافت برگه تشخیص مالیات و مطالعه آن، اعتراض خود را به مراجع قانونی اعلام کنند.

ارتباط با وکیل متخصص در حوزه مشاوره مالیاتی

مقالات مرتبط :