× خانه وبلاگ پرسش و پاسخ ثبت نام ورود خروج از حساب

ابطال بخشنامه مطالبه مالیات ناروا از اضافه ارزش سهام اشخاص در بورس

بخشنامه خلاف قانون سازمان امور مالیاتی درباره *مطالبه مالیات از افزایش ارزش سهام سرمایه‌گذاران و سهامداران در بورس ایران* باطل شد.

رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری درباره ابطال بخشنامه مالیاتی یادشده در تاریخ ۳۰ آذرماه سال ۱۴۰۰ به دنبال دادخواستی که وکلای مالیاتی آنی‌مشاور داده بودند صادر گردید.

در این پرونده بسیار مهم مالیاتی آقای صادق رئیسی کیا (حقوقدان و کارشناس و متخصص حقوق مالیاتی) و آقای مهدی قاسمی (حقوقدان و وکیل متخصص در امور مالیاتی) و جمع دیگری از متخصصان حقوقی و مالی، پس از بررسی و تحلیل بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۷/۱۷۷ مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ سازمان امور مالیاتی، مستندات و دادخواست و لوایح مالیاتی لازم را تهیه و تحلیل کردند و نهایتاً طرح دعوا در دیوان عدالت اداری برای ابطال بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۷/۱۷۷ مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ سازمان امور مالیاتی بوسیله آقای مهدی قاسمی انجام شد.

رای شماره ۱۴۰۰۰۹۹۷۰۹۰۵۸۱۲۵۵۲ مورخ ۱۴۰۰/۰۹/۳۰ هیات عمومی دیوان عدالت اداری در پرونده شماره ۰۰۰۱۴۷۳ مبنی بر ابطال بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۷/۱۷۷ مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ سازمان امور مالیاتی می‌باشد.

آقای مهدی قاسمی وکیل پایه یک دادگستری (وکیل متخصص در حقوق و امور مالیاتی) در توضیحات خود درباره رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۷/۱۷۷ مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ سازمان امور مالیاتی بیان داشت که:

در تبیین مشکلی که از بخشنامه مزبور به وجود می‌آمد می‌توان گفت که سازمان امور مالیاتی به استناد این بخشنامه از سهامی که مردم و سرمایه گذاران در بورس خریده‌اند ولی هنوز آن را نفروخته‌اند به بهانه اضافه شدن ارزش آن و ایجاد درآمد برای صاحب سهم، مطالبه مالیات می‌کرد.

به عبارت دیگر اگر یک شخص یا شرکت، سهامی را در بورس و بازار سرمایه ایران خریداری می‌کرد و مثلاً ۵ سال آن را برای اضافه شدن بر ارزش سهام ، نگهداری می‌نمود سازمان امور مالیاتی به استناد این بخشنامه نادرست، می توانست به اشخاص صاحب سهام و سرمایه‌گذار در بورس ایران، مراجعه و از اضافه ارزش بدست آمده برای آن سهام، مالیات مطالبه کند.

وقتی صاحب سهم می‌گفت که هنوز سهامش را نفروخته تا سود ناشی از اضافه ارزش سهامش، شناسایی و قطعی شود سازمان امور مالیاتی به این بخشنامه غیرقانونی استناد و وصول مالیات را مطابق بخشنامه مذکور لازم می‌دانست.

بدتر اینکه سازمان امور مالیاتی می توانست به استناد این بخشنامه خلاف قانون ، سال بعد هم همین کار را ادامه دهد و مجدداً برای میزان افزایش یافته، مالیات مطالبه کند.

 و اگر اشخاص سهامدار و سرمایه‌گذاران در بورس، یک زمانی این سهام را حتی با ارزش کمتر از چیزی که خریده بودند می‌فروختند و ضرر می‌کردند این هزینه و خسارات وارده از جمله خسارت کاهش ارزش پول بابت مالیات‌هایی که به نادرستی برای اضافه ارزش آن در زمان نگهداری سهام داده بودند از دستشان رفته بود.

صرفنظر از فرایند پیچیده و زمانبر این موضوع، بحث مهم آن است که سازمان امور مالیاتی به استناد قسمت اول بند (ب) بخشنامه یادشده، برای خود، مأخذ و مبنای کسب درآمد بر خلاف قانون ، ایجاد کرده بود در حالی که سازمان امور مالیاتی نمی تواند بدون وجود قانون، مطالبه مالیات و تحصیل درآمد نماید.

بدین ترتیب ابطال بخشنامه مطالبه مالیات ناروا از اضافه ارزش سهام اشخاص در بورس طی تلاش های وکلای آنی مشاور در جهت حفظ حقوق سهامداران و سرمایه گذاران در بورس صادر گردید.

جهت برقراری ارتباط با مشاوران ، کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان درباره این موضوع می توانید درخواست خود را از طریق تماس با شماره های :

 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱مطرح بفرمایید.

 

 

 

ارتباط با وکیل متخصص در حوزه حقوق شهروندی