× خانه وبلاگ پرسش و پاسخ ثبت نام ورود خروج از حساب

چگونگی تشکیل جلسه هیات حل اختلاف مالیات

به قرار زیر صورت می گیرد. 

هیات حل اختلاف مالیاتی که نخستین مرجع رسیدگی به اختلافات مالیاتی بین مودیان مالیاتی (مالیات دهندگان) و سازمان امور مالیاتی می باشد بدنبال اعتراض مودی مالیاتی به برگ تشخیص مالیات، تشکیل جلسه می‌دهد.

بنابراین جلسه هیات حل اختلاف مالیاتی، بدنبال آن تشکیل خواهد شد که مودی مالیاتی نسبت به برگ تشخیص مالیات که از سوی اداره امور مالیاتی صادر و به او ابلاغ شده است در موعد قانونی، اعتراض کرده باشد.

برابر ماده ۲۳۸ قانون مالیاتهای مستقیم، مهلت مودی مالیاتی برای اعتراض به برگ تشخیص مالیات، سی روز از تاریخ ابلاغ برگ تشخیص مالیات به مودی مالیاتی می باشد. پس از آن که اداره امور مالیاتی "برگ تشخیص مالیات" را صادر نمود باید آن را به مودی مالیاتی، ابلاغ کند و مودی مالیاتی از تاریخی که "برگ تشخیص مالیات" به او ابلاغ شد ۳۰ روز فرصت دارد که نسبت به برگ تشخیص مالیات، اعتراض نماید.

اعتراض مودی مالیاتی باید به صورت کتبی همراه با ارائه دلایل و اسناد و مدارک باشد.

مسئول مربوطه که در واقع همان ممیز مالیاتی می باشد پس از ثبت درخواست "اعتراض مودی مالیاتی به برگ تشخیص مالیات" رسیدگی اولیه به اعتراض مودی مالیاتی را انجام می دهد. 

رسیدگی اولیه مسئول مربوطه (منظور از مسئول مربوطه، همان ممیز یا سرممیز مالیاتی است) بایستی ظزف 30 روز ار تاریخ دریافت اعتراض مودی مالیاتی، انجام شود. اگر در رسیدگی مسئول مربوطه مشخص شد که اعتراض مودی مالیاتی درست است و مالیات باید تعدیل شود یا محاسبات انجام شده باید اصلاح شود رسیدگی مجدد انجام می شود و مراتب در پشت برگ تشخیص مالیات درج می گردد و به امضای ممیز و مودی مالیاتی خواهد رسید.

در صورت اصرار مودی مالیاتی بر اعتراض به برگ تشخیص، ممیز مالیاتی خود را در پشت "برگ تشخیص مالیات" خواهد نوشت و پرونده را به هیات حل اختلاف مالیاتی ارسال خواهد نمود.

هیات حل اختلاف مالیاتی پس از وصول پرونده مالیاتی، اقدام به تعیین وقت رسیدگی و ابلاغ آن به مودی مالیاتی خواهد نمود.

برابر ماده ۲۴۶ قانون مالیاتهای مستقیم فاصله تاریخ ابلاغ وقت رسیدگی هیات حل اختلاف مالیاتی با روز رسیدگی به پرونده مالیاتی نباید کمتر از ده روز باشد.

هیات حل اختلاف مالیاتی با رعایت ترتیبات یادشده در زمان تعیین شده، جلسه رسیدگی به اختلاف را تشکیل خواهد داد و پس از دریافت دفاعیات و مستندات مودی مالیاتی، رسیدگی‌ و حتی تحقیقات و استعلامات لازم را انجام خواهد داد و سپس اقدام به صدور رای خواهد نمود.

آنی مشاور با حضور مشاوران مجرب و متخصص در تمامی موضوعات کسب و کار به صورت آنلاین و حضوری، همچنین ارائه مشاوره مالیاتی راهنمایی ها و اطلاعات لازم در این خصوص را در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

اپلیکیشن "آنی مشاور" را نصب کنید و آسان و سریع مشاوره بگیرید

آنی مشاور، مشاوران خبره و حرفه ای در زمینه مالیات دارد که می توانند با راه کار های مناسب باعث حفظ حقوق مالیاتی شما و جلوگیری از اشتباهات و تشخیص های مالیاتی نادرست در مورد شما شوند.

با نصب اپلیکیشن آنی مشاور از مشاوران مالیاتی، مشاوره دریافت کنید.

مقالات مرتبط

مالیات ارث بر املاک مسکونی
مالیات بر خرید و فروش سکه طلا
مالیات واردات و صادرات
از یک مشاوره مالیاتی چه بخواهیم
مالیات ارزش افزوده
سامانه های مالیاتی و کارکردهای آنان
اعتراض به اوراق مالیاتی
مالیات فصلی
مشوق های مالیاتی
سامانه های مالیاتی
معافیت مالیاتی
مالیات بر حقوق کامندان
مالیات بر درآمد
مالیات بر ارث
انواع اظهارنامه های مالیاتی
قوانین مالیاتی ایران
مالیات خرید و فروش
فرار مالیاتی
مالیات حقوق کارکنان
اشتباهات ثبتی چیست؟
رد دفاتر قانونی بوسیله سازمان امور مالیاتی
اموال خارج از شمول مالیات بر ارث
چگونگی تشکیل جلسه هیات حل اختلاف مالیات
رسیدگی به اختلافات مالیاتی در ایران
ممنوعیت ثبت شرکت بدلیل بدهی مالیاتی
ثبت شرکت پس از مشاوره حقوقی
هزینه های قابل قبول مالیاتی
بررسی رابطه مدیریت سود واقعی با چرخه عمر شرکتها
مشاوره مالیات بر ارث
مشاوره مالیاتی آنلاین | مشاوره ارزش افزوده
مشاوره مالیات شرکتها
مشاور مالیاتی تهران
مشاوره مالیاتی

ارتباط با وکیل متخصص در حوزه مشاوره مالیاتی