× خانه وبلاگ پرسش و پاسخ ثبت نام ورود خروج از حساب

تقاضای داور از آنی مشاور

قبول داوری

گسترش روز افزون دعاوی در جامعه کنونی اگر چه مطلوب نظر هیچ کس نیست ولی واقعیتی است که با اولین نگاه به راهروهای مراجع دادگستری و انباشت پرونده های متعدد روی میز محاکم می توان به وضوح مشاهده کرد.

انباشتگی پرونده ها و شلوغی مراجع قضایی نتیجه ای جز اطاله رسیدگی و خصوصاً عدم تمرکز قضات بر روی پرونده ها و بعضاً صدور احکام ناعادلانه به همراه ندارد.

علاوه بر موضوعات مذکور باید اضافه کرد که تراکم پرونده ها، فرصت مطالعه و بررسی دقیق و تخصصی موضوع را از قضات محاکم گرفته است و البته روشن است که در برخی موارد تخصصی ، اهمیّت تمرکز بر روی پرونده ها دو صد چندان می شود ، اهمیّتی که تحقّق آن در دستگاه قضایی فعلی با این حجم از پرونده ها بسیار بعید به نظر می رسد.

راهکار برون رفت از معضل فعلی ، احیای سنت حسنه سازش و رفع اختلاف از طریق کد خدامنشی است که امروزه قالب منسجم تری با عنوان داوری پیدا کرده است.

طرفین با مراجعه به داوری ، عملاً قاضی پرونده را خود انتخاب کرده و به تخصص و تجربه او اطمینان داشته و یقین دارند که داور منتخب آنها بیش از قضات محاکم برای مطالعه و بررسی موضوع اختلاف و در نتیجه صدور رای عادلانه فرصت خواهد داشت

البته باید در نظر داشت که برای تجّار و بازرگانان، میزان هزینه های حل اختلاف نیز حائز اهمیت بوده و همه آنها تلاش می کنند که این هزینه ها را به حداقل ممکن برسانند و قطعاً در پرونده های سنگین، هزینه های حل اختلاف از طریق داوری بسیار پایین تر از مراجع قضایی بوده و همین موضوع نیز از اولویت های بازرگانان برای مراجعه به داوری می باشد.

با ظهور موسسات داوری ، حل اختلاف بین طرفین از طریق داوری نیز انسجام مشخصی گرفت و موسسات مذکور با ارائه قوانین و مقررات اختصاصی و معرفی داوران خود و هزینه های داوری در شفاف سازی رسیدگی به اختلافات، گام های موثّری برداشته اند به نحوی که امروزه در بسیاری از دعاوی، خصوصاً در دعاوی بین المللی ترجیح طرفین معامله به حل اختلاف از طریق داوری می باشد.

آنی مشاور با استفاده از وکلا و مشاوران صاحب نظر در حوزه داوری ، مبادرت به ارائه خدمات تخصصی داوری نموده و علاوه بر آن از همکاری موسسه ایران داوری که موسسه ای متخصص و شناخته شده در داوری های داخلی و بین المللی می باشد استفاده می نماید.